Категории

На 3. октомври на сцената на МОБ бидете дел од приказната за настанување на тангото Либертанго

Либертанго е приказна за настанувањето на тангото, танц кој настана на улиците на аргентинските градови и ги достигна врвовите на уметничкиот Олимп.

Приказна поврзана со историјата на семејството Пјацола и уметничкиот раст на Астор Пјацола со кој се искачи на пиедесталот на светската танцова сцена. Тангото е танц на љубовта, љубовната болка, љубомората, страста.

На 3 октомври 2018 (среда) во 20 ч. на сцената на МОБ публиката повторно ќе се сретне со танго танцот во изведба на солистите и ансамблот на балетот на МОБ.

Кореограф е Сабрина Боско (Италија), режисер и либретист е Наташа Поплавска, додека костимограф и сценограф е Александар Ношпал.

Во изведбата главните улоги ги толкуваат:

Асунта Манети Пјацола – Александра Мијалкова

Висента „Нанино“ Пјацола – Васил Чичијашвили (Грузија)

Марија Нивес Раго – Мими Поп Алексова Атанасовска

Хуан Карлос Копес – Игор Веланоски

Карменсита Калдерон – Наташа Јосифовска

Деде Вулф – Саша Ефтимова

Во останатите улоги настапуваат солисти на балетот како и комплетниот балетски ансамбл.