Категории

Најчести грешки при пакување на куферот за патување – Ова се триковите на професионалците

Големиот одмор е веднаш зад аголот и веќе не е доволно да ставите само неколку парчиња облека во вашиот рачен багаж, а со цел добро и правилно да се спакувате за претстојното патување, патничките професионалци имаат неколку трикови во ракавот.

Како што откриваат, списокот за проверка е клучен, како и изборот на куфер со многу прегради и ефикасни решенија за пакување на потребните предмети. Ставањето облека во куфер без посебен план никогаш не е добра идеја и пред да започнете со пакување, прво треба добро да размислите за дестинацијата на која планирате да одите. Какво ќе биде времето, какви активности планирате да правите и колку често планирате да се пресоблекувате, се само некои од прашањата на кои треба да знаете да одговорите. Исто така, вреди да се провери дали на вашето идно сместување има на располагање предмети како фен за да не мора да носите свои, а за возврат ќе добиете вреден простор во куферот.

По составувањето на списокот за проверка, сите наведени облеки и предмети на неа треба јасно да се стават во просторот, на пр. На креветот.

Спакувајте го куферот во правилен редослед
Потешки предмети како книги или чевли секогаш треба да бидат на самото дно на куферот, додека полесните треба да бидат поставени на самиот врв. Оние кои ја претпочитаат оваа техника на пакување не само што го спречуваат стутканиот изглед на облеката, туку и заштедуваат простор.

Засукајте ја облеката наместо да ја свиткате
Облеката од деликатни ткаенини како свила или постелнина може лесно да се преклопи во куфер, но може да го спречите тоа ако го засукате. Убав ефект на оваа техника е тоа што заштедува простор во ковчегот. Истото важи и за вакуумските кеси кои го намалуваат обемот на облека во куферот.

Обезбедете ги чевлите во куферот со чорапи
Според професионалните патници, обувките никогаш не треба да се чуваат во пластична кеса во куфер, бидејќи на тој начин се вдлабнуваат побрзо поради притисокот на другите предмети. За да го задржите изгледот на затворените чевли, вреди да се користат чорапи, а капите за туширање за еднократна употреба се совршена алтернатива на пластичните кеси, бидејќи тие хигиенски го покриваат ѓонот на чевелот.

Спакувајте ја козметика за да не се истури
Истурањето гел за туширање или парфем во вашиот багаж е исто толку непријатно, колку и непотребно. Решението за овој заеднички проблем со пакувањето е во филмот за храна. Едноставно одвртете го капачето од шампонот или шишето со парфем, ставете слој на прозирна фолија и повторно завиткајте го. Ова ќе осигури дека течноста никогаш не истекува.

Прегледи:
194
Објавено на:
20.07.2021