Категории

Најдете време за себе после напорниот ден – Совети кои ќе ви помогнат да се ресетирате

Доста ви е од се, но нема време за одмор. Се чекаат обврски и на работа и дома, а немате сила ни да станете од кревет. Звучи познато?

Со сиот стрес што ни го носи конкретната година зад нас, со сите обврски што им ги наметнува на жените денес, многу е тешко да одвоиме време за себе и за нашите потреби. Обичајот да ги ставате сите членови на семејството над вас завршува со губење сила и волја. Потоа се влегува во маѓепсан круг од кој е многу тешко да се излезе. Тешко, но не и невозможно.

Осум совети како да постигнете мир во напорен ден:

Спијте!
Ако немате време за ништо друго, добро, но за ова – мора да го најдете. Доволното спиење е основа на грижата за себе, бидејќи спиењето влијае на имунитетот, метаболизмот, здравјето и расположението. Ако се прашувате што значи „доволно сон“, одговорот е: најмалку 7 часа. Затоа е важно да го одредите времето кога треба да станете и да си легнете 7,5 часа порано. Организирајте се за да завршите се што сакате пред тоа. Резултатите од работата ќе ги почувствувате за само десет дена – ќе бидете поодморени и расположени.

Издвојте 5 минути за себе
Психолозите велат дека „времето за себе“ не мора да трае со часови. Доволно е, за почеток, двапати дневно да одвоите 5 минути за активности кои ве смируваат. Станете 5 минути порано и замижете се во тишината на вашиот стан, гледајте ја месечевата светлина во последните пет минути, шетајте два круга низ зградата пред да влезете во канцеларија или пуштете ја омилената песна во автомобилот пред да влезете во куќата и да се соочите со семејните обврски. . Нема правила, важно е активноста да ве смири и да ги ослободи лошите чувства.

Согорувајте енергија
За еден ден, доволно е да направите нешто двапати на секои две минути што го зголемува пулсот и ја цица енергијата. Не е важно дали трчате со куче, се качувате по рид од скали, прескокнувате јаже или врескате на цел глас. Важно е потоа да се чувствувате опуштено и да знаете дека сте биле максимално активни. (Прочитајте и: Дали премногу им угодувате на другите? Еве што јасно укажува на тоа)

Земете паузи
Невозможно е човек да остане фокусиран со часови. Кога се обидувате, предизвикувате само контра-ефект. Затоа, кога ќе почувствувате дека концентрацијата ви паѓа, направете пауза и искористете ја за некоја од наведените активности. Наскоро ќе забележите дека сте поефикасни и поодморени.

Завршете го работниот ден
Без разлика дали работите во канцеларија или дома, кога ќе завршите со работа, направете нешто што симболично ќе го заврши тој работен ден. Тоа е моментот кога треба да ги отфрлите сите размислувања за деловните обврски, да им ставите крај, барем до утре. Ова е ситница, но ситница која бара од вас да го практикувате вашиот однос кон работата со недели.

Направете своја оаза
Можеби работите во бучна канцеларија или дома ве чекаат три деца кои гласно викаат. Од тоа нема бегање. Но, постојат моменти во текот на денот кои се оази на мир и тишина и научете да уживате во нив. На пример, вашата оаза може да биде возење до работа, одење по намирници, вечерен тоалет, време во кујна… Време и место кое е само ваше.

Два часа за ресетирање
Кога ќе се навикнете на новиот режим, што значи дека спиете и имате моменти во денот, време е за потежок чекор. Планирајте ги вашите два часа секоја недела. Ни повеќе, ни помалку од тоа, туку да биде еднаш неделно. Во тие два часа правете се што ќе ви ги наполни батериите: пешачете, одете на шопинг, возете велосипед, одете на фризер… едно правило: не брзајте и не правете го она што ве напнува.

Ден без технологија
Треба да одвоите два дена секој месец за откажување од технологија. Овие два дена ги извршувате сите ваши обврски, се однесувате нормално, освен што не користите телефон, компјутер или телевизор. Ако тоа е невозможно поради вашиот животен стил, одредете повеќе денови во кои ќе се откажете од технологијата штом ќе се вратите дома од работа.

Прегледи:
139
Објавено на:
21.02.2022