Категории

Најефективните билки против комарци – Нивниот силен мирис ги одбива од далеку

Има работи кои ја расипуваат репутацијата на летото како најубава сезона. Пеколните горештини сè уште можат да се преживеат, но иритирачките и здодевни крвопијци знаат да ве полудат и да ја убијат желбата да го поминете времето во градината што сте ја уредиле со толку многу љубов.

За да избегнете болни каснувања или трошоците за купување средства за одбивање, факели, спирали и други ветувачки помагала против нападите со летање, опкружете се со растенија кои ги одбиваат комарците со нивните моќни мириси.

Иако овие растенија против комарци не прават чуда и нема да гарантираат дека нема да ве најдат, можете да бидете сигурни дека ќе ги обесхрабрат да ве ловат. Доколку седите во градината или на тераса, втријте неколку листови од едно од овие растенија меѓу прстите и втријте ги во кожата, на местата каде што нанесувате парфем. Така, заштитата ќе биде најефикасна.

Маточина, но не било каква маточина
Етеричното масло од маточина се користи за правење свеќи кои ги одбиваат инсектите со нивниот мирис. Погрижете се да купите висока трева Cymbopogon nardus наместо Pelargonium citrosum која мириса слично на маточина, но не ги содржи истите масла против комарци.

Босилек, по желба
Етеричното масло од босилек се проучува за неговите својства против комарци, а докажано е дека растечкиот босилек помага во одбивањето на комарците.

Корен, корисен и бујна
Карактеристичниот мирис на маточината се должи на цитронелата, масло кое има слични својства на маточината, вклучувајќи ја и нејзината способност да ги одвраќа комарците. Толку лесно се одгледува што едвај бара посебна грижа, а убаво ќе изгледа и во кревет и во саксија.

Нане, нема дискусија
Иако одамна е познато во традициите на многу народи и науката докажа дека етеричното масло од нане ги отфрла комарците. Нането е близок роднина на маточината, па затоа лесно се одгледува.

Лаванда, свежа и сува
За разлика од повеќето луѓе кои го обожаваат мирисот на оваа виолетова убавица, некои тестови со есенцијално масло од лаванда докажуваат дека комарците воопшто не го сакаат мирисот. Напротив, при лет го заобиколуваат просторот низ кој се шири. Истото важи и за свежата и сувата лаванда.

Мачкина трева
Есенцијалното масло Мачкина трева има специфичен мирис има својства за идвлекување на комарци. Таа брзо шири со семе, па за да ја употребите, откорнете ги цвеќињата веднаш штом ќе се појават.

Прегледи:
414
Објавено на:
19.07.2022