Категории

Најефикасните напитоци против воспаление во организмот

Воспалението во организмот е виновник за многу болести, а овие вкусни напитоци помагаат во борбата против воспалението.

Пијалоци кои помагаат при воспаление во организмот
Воспалението во телото е „тивок проблем“, кој доведува до многу здравствени проблеми, како што се дијабетес, висок крвен притисок, проблеми со кожата, варење итн. За појава на воспаленија придонесуваат и некои лоши животни навики, како што се пушењето цигари, лошата исхрана – најмногу пржена и високо преработена храна, алкохолот …

Добрата вест сепак е дека некои вкусни и здрави пијалоци помагаат во борбата против воспалението, а еве како да ги подготвите и пиете.

Топло млеко со куркума
Куркумата е моќен зачин кој има силни антиинфламаторни својства, благодарение на главната состојка куркумин. Докажано е дека го намалува ризикот од бројни хронични болести, како и ја ублажува болката предизвикана од остеоартритис. Исто така, едно истражување покажа дека овој зачин е ефикасен во ублажување на воспалението предизвикано од колитис.

Овој зачин може да се додаде во храната, но организмот најдобро ќе го впие во комбинација со маснотии, па затоа е добро да го измешате со топло млеко, со прстофат цимет и малку мелен црн пипер.

Зелен чај
Овој чај се смета за еден од најздравите пијалоци во светот, а не е чудно бидејќи е полн со антиоксиданси. Истражувањата покажаа дека антиоксидантот EGCG, кој е состојка во зелениот чај, помага во согорувањето на мастите и го забрзува метаболизмот.

Меѓу најздравите варијации на зелениот чај е анасонот, кој има најголема концентрација на споменатиот антиоксиданс. Бројни истражувања докажале дека консумирањето на овој чај ги ублажува симптомите на многу воспалителни нарушувања.

Инаку, една студија објавена во 2022 година покажа дека полифенолите во зелениот чај ја зајакнуваат епителната бариера во цревата и добро делуваат на микробите, ублажувајќи ги проблемите што ги имаат луѓето со воспалителна болест на цревата.

Чај од ѓумбир
Овој зачин се користи стотици години за ублажување на стомачни проблеми, а според Фондацијата за артритис, помага и во ублажување на отокот на воспалените зглобови. Покрај овие антиинфламаторни својства, научниците истакнуваат и дека ѓумбирот делува како аналгетик.