Категории

Најлошите реакции кога ќе бидете одбиени – Никогаш не го правете ова

Најлошото нешто што можете да го направите откако ќе бидете одбиени (потенцијален партнер, работодавач, пријател…) е да го сфатите лично, да се заглавите во тага и да се фрлите на другата личност.

Нема ништо лесно кога потенцијалниот партнер ќе ве одбие. Срамно е, остава да се чувствувате разочарани, ви го разбива егото… Иднината што мислевте дека можеби сте ја откинале од вашите раце. Сосема е природно да се тешиш во вакви моменти. Никој нема да ви замери ако плачете, се затворите во соба и гледате тажен филм додека јадете сладолед.

Повлечете се, правете го она што ви одговара во тој момент, залечете ги раните и болката (чувството на отфрленост всушност може да го активира делот од мозокот поврзан со физичка болка, па паузата да ја доживеете како физичка болка). И додека не постои „вистински“ начин да се справите со одбивањето, постојат неколку погрешни кои не само што можат да ги повредат вашите емоции туку и да ве доведат во лош однос со личноста што ве одбила.

„Кога некој ќе не одбие, тоа изгледа лично, но обично е поврзано со многу други фактори; личноста која ја привлекуваме не е подготвена за врска, работодавачот имал премногу кандидати, издавачот барал друг тип на книга. “, изјави психологот Хелен Одески за Инсајдер. „Да се ​​земе тоа лично значи целосно да се обвинувате себеси за ситуацијата.

Личното разбирање може да биде тешко за менталното здравје на една личност затоа што е лесно да се обвинувате себеси кога некој ќе ве одбие. Но, најчесто одбивањето нема никаква врска со вас. „Најлошото нешто што можете да го направите кога некој ќе ве одбие е да останете заглавени предолго да размислувате за тоа“, рече психологот.

И додека сето ова потенцијално може да му наштети на вашето ментално здравје, обидот да ја убедите личноста што ве одбила дека сте направиле грешка или дека сте се налутиле на неа, може да ја повреди вашата врска и на крајот да направи да се чувствувате уште полошо. Психологот Девон Беркхајзер, пак, рече дека одредена доза на преиспитување по одбивањето е во ред, но клучот е да не претерувате и да мислите дека нешто не е во ред со вас.

„Поголемиот дел од времето, одбивањето не значи дека нешто не е во ред со вас, туку едноставно дека не сте во согласност со она што го бара другата личност“, рече таа. „Само затоа што не сте во право за некого, не значи дека нешто во основа не е во ред со вас. подобар партнер“.

Прегледи:
136
Објавено на:
24.06.2022