Најнеопходни продукти во текот на карантинот – Со овие намирници можете да направите бројни вкусни јадења

Послушајте ги советите на бабите и земете само неколку од клучните состојки со кои можете да подготвите многу вкусни јадења

Послушајте ги советите на бабите и земете само неколку од клучните состојки со кои можете да подготвите многу вкусни јадења, и поради кои никогаш нема да бидете гладни. Оваа храна ќе ви даде доволно енергија за да ги извршувате секојдневните потреби во кризни ситуации.

Список на намирници:
-Брашно
-Шеќер
-Квасец
-Јајца
-Компири
-Масло
-Сол

Леб
Постојат бројни рецепти за подготовка, а се базираат на неколку основни состојки.
Брашно, квасец, шеќер, сол и вода. Шеќерот ќе ви помогне да го активирате квасецот, а можете да го премачкате и со масло за да добиете фина и крцкава кора.

Јајца на повеќе начини

Свежи тестенини
Ако дома имате брашно и јајца, многу лесно можете да направите свои тестенини.
Основниот рецепт гласи дека на една јајце оди 100гр брашно и прстофат сол.
Брашното ставете го во сад, направете дупка во средината и во неа скршете го јајцето и додадете малку сол. Со вулушка мешајте ги состојките, префрлете ги на површината  и месете додека не добиете мазна и еластичка топка тесто. Покријте ја со филија и оставете да одмори половина час. Потоа обликувајте по желба.

 
Коментари

[fbcomments]