Категории

Најпопуларните трендови за убавина кои се прославија благодарение на ТикТок

Пред само неколку години, жените бараа совети за нега на кожа и „трикови“ за шминка претежно во книги и женски списанија, а кога почнаа да се појавуваат првите упатства за аматери на Јутјуб, се чинеше дека сите тајни на индустријата за убавина одеднаш беа откриени.

Но, сето тоа беше пред пандемијата на коронавирус, и веројатно никој не можеше да ја замисли глобалната популарност на видеата на TikTok, кои често траат само петнаесет секунди. Така, во годината на заклучување, TikTok стана еден вид „библија за убавина“, и секој ден се објавуваат милиони совети, објаснувања, препораки и лични искуства на корисниците само за нега на кожа.

Затоа не е изненадувачки што многу жени и девојки, без оглед на тоа дали ја разбираат тематиката, лесно се губат во мноштво различни совети, па дерматолозите забележуваат дека треба да ги контактирате секојпат кога се сомневате дали треба да се обидете нешто на вашата кожа. Да не зборуваме за „лажните“ и неуспешни третмани и трикови, еве неколку популарни трендови за убавина што го опустошија TikTok и кои ги пробаа илјадници жени – и беа воодушевени.

1. Фармацевтски производи
Овие производи ги полнат полиците на нашите омилени аптеки, продавници за убавина и аптеки, а една од предностите на TikTok е тоа што со луксузната козметика секогаш можете да ги најдете најдобрите производи во понискиот ценовен опсег – списоците се бесконечни. Повеќето „паметни“ љубители на производи за шминка и убавина знаат дека со оние полуксузните често плаќаме само за брендот и дека високата цена не е секогаш доказ за квалитетот.

2. Домашни третмани за лице
Тиктокерките често советува разни обиди за убавина, и еден од нив е третман на лице во удобноста на вашиот дом. За разлика од некои луди домашни третмани што може да се најдат на TikTok, домашните третмани за лице се поприфатливи за многумина отколку третмани во скапи салони, а грижата, со малку напор, може да биде барем исто толку добра. Покрај тоа што се одлични за кожата, DIY третманите за лице се одличен начин да се оддалечите од стресното секојдневие барем неколку минути и да се посветите.

3. Маски за усни
Продажбата на маски за усни доживеа бум во последните неколку години, а тие се поткрепени и со фактот дека обично користат состојки што ги прават усните помеки, хидрирани, па дури и пополни – и ако не знаете што ви треба , TikTok го има одговорот. Од маски за усни до кремасти опции преку ноќ, можете да дозволите маските за усни да ви кажат се!

4. Фрижидер за убавина (фрижидер за козметика)
Покрај тоа што се сладок додаток на производи и уреди за убавина, овие фрижидери се корисни за подолго складирање на омилените серуми и креми – имено, хемискиот состав на производот останува стабилен подолго време, и ако одлучите да го добиете, никогаш нема да размислете каде да чувате ретинол. каде витамин Ц – се може да се стави во фрижидер.

5. Лепенки за очи (гел маски, подлошки за очи)
Fубителите на индустријата за убавина на TikTok често истакнуваат дека усните не се единствениот дел од лицето што бара малку дополнителна грижа, а закрпите за очите се уште еден популарен тренд од социјалните мрежи што ја одведе грижата за кожата на повисоко ниво. Претежно се полни со гел, кој содржи состојки за решавање на разни проблеми со кожата околу очите (од многу изразени и воспалени кругови под очите до потечени и подуени очни капаци).

6. Јога за лице (вежби за јога за лице)
Ако сеуште не сте запознаени со овој концепт, најважно е да знаете дека неговата цел е да ја подобри циркулацијата на лицето со лесни вежби (најчесто масажа) и да го одржува младешкиот изглед и тонот на кожата. Секако, TikTok е полн со различни вежби што најчесто се препорачуваат секој ден, и ако немате толку време да ги вежбате само мускулите на лицето, вклучете некои поедноставни во вашата фитнес рутина – и направете ги помеѓу вистински физички вежби – или помеѓу две рунди трчање.