Категории

Најпознатиот американски политичар – Беше бездомник, носеше штикли и сите го обожаваа

Локалните жители тврдат дека тука има поинаква, послободна атмосфера и чувство на солидарност. Оваа хипи-оаза во конзервативна средина натера многумина да го опишат градот како „необична мешавина на хипи и реднек култура“.

Туристичките пароли и фразите за добредојде обично се обидуваат да стимулираат позитивни емоции и да ги истакнат најубавите работи на тоа место – неговата виталност, живописност, рурален шарм, убавина на природата и слично. Но, некои не се грижат. Еден од нив е американскиот град Остин, чиј слоган е буквално чуден:

„Да го задржиме Остин чуден“.
Сè започна како слоган на деловно здружение кое им помагаше на малите занаетчии и приватни лица во еден мал град во Тексас, а потоа излезе од контрола. Издадени се и налепници за автомобили, маици, очила и туристички водичи низ „чудни делови на градот“. Некои градови, како Портланд и Индијанаполис, се обидоа да го имитираат овој слоган, но само Остин успеа да ја задржи оваа титула. Но, што е толку чудно во Остин? Тешко е да се препознаат и да покажат со прст кон конкретни работи. Жителите на градот и оние што го посетуваат претежно ја опишуваат боемската атмосфера во воздухот, тенденцијата на локалното население да скокне во длабоки и филозофски теми уште на почетокот на разговорот, чувството на отпорност на материјалните, корпоративните и земните.

Тоа е не толку чудно кога знаеме дека ефтиниот Остин 1980-тите беа преплавени со разни сликари, писатели, музичари и други, и му дадоа посебен изглед со својот културен израз. На пример, во Остин има катедрала за ѓубре. За време на прошетка низ градот ќе наидете на бројни мурали кои сочинуваат галерија под отворено небо, направени се мостови за да формираат прекрасни мозаици по кои одите, на улиците доминираат мали продавници и ресторани со изразена уметничка линиј. Рамо до рамо, хипици, моторџии, политичари, каубои и градежни работници. Локалните жители тврдат дека тука има поинаква, послободна атмосфера и чувство на солидарност. Остин е град во државата Тексас, чиј слоган во тоа време беше „Не мешај со Тексас“.

Оваа хипи-оаза во конзервативна средина натера многумина да го опишат градот како „необична мешавина на хипи и црвена врата“. Бездомник во потпетици за малку ќе стане градоначалник Најпознат жител на Остин беше Лесли Кохран – бездомник и активист на неверојатен моден израз. Можевте да го сретнете по улиците на градот со високи потпетици, фустани со тигар, со круна на главата и можеби сте го виделе во ток-шоу водителка на Џеј Лено. На некои други места тој може да се сметаше за дворски луд, но овој ексцентричен борец за бездомници и обесправени во Остин трипати беше кандидат за градоначалник и остави добри резултати. Пред да почине, тој влезе во вториот круг на избори. Тој истакна дека токму животот на улиците му дава знаење што му е потребно за да стане градоначалник. Еден локален новинар истакна дека тоа е вистина:
„Тој зборуваше за проблемите за кои сè уште зборуваме денес, десет години подоцна. Размислуваше за сериозните работи што навистина го мачат градот. Тој дефинитивно не беше најлудата личност што ја гледав како кандидат за градската канцеларија.

“Зачувувањето на ексцентричниот дух на градот значеше обид да се избегне сценариото низ кое поминуваат скоро сите поголеми градови во светот: поделба на преполни и скапи кафулиња во центри. и продавници, зголемувања на цените и општо давење во масата на други градови што ги дели само името и повремената туристичка атракција. Колку ќе биде успешен во тоа, ќе видиме.

Прегледи:
442
Објавено на:
13.06.2021