Најубава зимска торта: десерт без јајца и млеко (РЕЦЕПТ)

Вкусната зимска торта е совршена за прослави. Еве како да подготвите сочна и кремаста торта без јајца и млеко.


Состојки за кората:

 • 200 гр мелени ореви
 • 150 гр мед
 • 250 мл сок од портокал
 • 200 гр шеќер (кафеав)
 • 2 кеси ванилин шеќер
 • 300 гр брашно
 • 1 чаша какао
 • 1 прашок за пециво
 • 100 мл масло

Глазура:

 • 200 гр посно чоколадо
 • 1 лажица масло

Подготовка:

Измешајте ги сите потребни состојки за кората. Во загреаната печка печете ја кората на 180 степени, околу 40 минути. Кога кората ќе се излади поделете ја на три дела.

Фил: Измешајте пире од костени, џем по избор и рум. Потоа додатете мелени ореви.

Редете го филот врз корите, и на крај додадете ја глазурата.

Добар апетит!
Коментари

[fbcomments]