Категории

Најубавиот град во Кина – Фенгуанг кој фасцинира со прекрасните пејсажи

Знаеме дека убавината е во окото на посматрачот, но вреди да се спомене дека окото на новозеландскиот писател Реви Алеј заклучи дека Фенгуанг е „најубавиот град во Кина“.

Ако сакате да го видите стариот дух на Кина и да се оттргнете од сјајот на метрополата, ви предлагаме да се упатите кон Фенгуанг на вашето азиско патување. Идиличниот град на брегот на реката изгледа како да е копиран од разгледници во реалниот живот, а некои го фасцинираа толку многу што беше наречен најубавиот град во Кина.

Фенгуанг е истоимената провинција во југоисточна Кина чиј стар дел е неверојатно добро зачуван во секоја смисла: од автохтони етнички јазици, обичаи и уметност, сè до архитектонски стилови кои биле популарни за време на династиите Минг и Кинг. Поради исклучителната убавина и зачувување на културата и обичаите, стариот град Фенгуанг е вклучен во списокот на светско наследство на УНЕСКО во Азија. Градот Фенгуанг се наоѓа во подножјето на планините и покрај реката Туо, а е изграден кон крајот на 17 век. Една од главните атракции е мостот без огради, речиси на ниво на самата вода, што ја преминувате реката. За оние со послаба рамнотежа, само гледањето предизвикува вртоглавица, но има и чамци со кои можете да преминете на другата страна.

Најдобар начин да се доживее градот е пеш сепак. Прошетајте низ нејзините стари улици, помеѓу дрвени згради, осветлени со стари улични светилки. Seeе видите локални жени во традиционална носија како продаваат сувенири и накит што сами го прават, и не двоумете се да пиете кафе навечер покрај реката. Тогаш градот го добива својот најромантичен изглед, кога жителите излегуваат во ноќниот живот и уличните светилки дискретно го осветлуваат градот. Зачувајте го утрото за возење со брод, бидејќи ќе имате најдобар поглед кон старите дрвени куќи кои, гледано од далеку, се чини дека излегуваат од водата. Заедничка глетка е локалното население да мие облека или зеленчук, да весла во чамци, да работи на своите мелници или да игра на табла на улица. А, најдоброто време за посета на Фенгуанг е во пролет или есен, поради влажната суптропска клима што тогаш е поиздржлива за ненавикнатите Европејци.

Прегледи:
121
Објавено на:
16.05.2021