Категории

Направете брза детоксикација на организмот по празниците

Во овој период постојано сме изложени на прослави, посети на роднините и јадеме многу слатки и други нездрави намирници. Поради тоа, многу луѓе по новата година поставуваат цел да направат детоксикација на своето тело.

Која детоксикација е најдобра?

Пијте топла вода со лимон

Започнете го денот со топла вода со лимон и пијте во текот на целиот ден. Топлата вода со лимон ќе ви обезбеди прочистување на телото, ќе го забрза метаболизмот и ќе ја потисне желбата за храна. Најважно е да испиете поголема количина на вода, бидејќи голема количина на течност ќе ги прочисти отровите од вашето тело.

Јадете овошје и зеленчук

По празниците, попрво ќе изберете да гладувате, но тоа не е најдобро решение. Мудро е да јадете здрава храна која треба да содржи овошје, зеленчук и билни протеини.

Масирајте го стомакот со есенцијално масло

Ако чувствувате надуеност по празниците масирајте го стомакот со етерично масло. Маслата се исклучително нежни и смирувачки и брзо ќе ја елиминираат надуеноста.

Инфрацрвена сауна

Инфрацрвеното светло ги загрева објектите, што значи дека ќе го загреете телото дури и на пониските температури. Топлината исто така ќе ги извлече отровите и така ќе изгубите тежина.

Пост

Повременото постење е едноставен начин за постигнување ефект на прав пост. Јадете го последниот оброк во седум часот навечер и јадете помали оброци.

Јога

Јогата е најлесно и најбрзо решение за враќање на енергетскиот систем во рамнотежа, а истовремено да се подобри вашата благосостојба. Наутро вежбајте јога 20 до 30 минути и наскоро ќе почнете да ги чувствувате придобивките.

Прегледи:
307
Објавено на:
05.01.2019