Категории

Направете ја највкусната погача за Бадник! (РЕЦЕПТ)

Погачата за Бадник го симболизира Господ Исус Христос („Јас бев леб жив, кој се симнува од небото; кој ќе јаде од овој леб, ќе живее засекогаш; и лебот кој ќе го даде за живот во светот“ – Јован 6,51).

 

Еве рецепт за најмеката и највкусна погача за Бадник:

Состојки:

 • 1 килограм брашно
 •  околу 500 мл млака вода
 •  1 лажичка сол
 • 1 кисичка прашок за пециво

Украси:

 • 150 грама брашно
 • 3 лажички сол
 • по потреба млака вода

Подготовка:

 • Замесете го тестото, месете околу 5 минути и по потреба додадете уште малку брашно.
 • Во тестото задолжително ставете ја паричката.
 • Оставете го 15 минути и за тоа време загрејте ја рерната на 250 степени.
 • Потоа, ставете го во тепсијата со масло и со рацете обликувајте погача и печете 40-45 минути.
 • Украсите за погачата направете ги од цврсто тесто направени од брашно, сол и вода.
 • Најчести украси се плетенки, гулаби, ружи, жито.
Прегледи:
429
Објавено на:
05.01.2022