Категории

Направете природна маска за лице од банана: Ја затегнува кожата, ги регулира брчките и го изедначува тенот

Маската за лице од банана ја враќа младоликоста и има позитивен ефект врз тенот!

Оваа маска ќе ја подмлади вашата кожа, но исто така успешно ќе се справи со дамките предизвикани од пигментацијата. Докажано е дека со нејзината редовна употреба многу жени успеале да ги намалат брчките, па дури и да го изедначат тенот.

Најдобро е да ја нанесувате секој втор ден на лицето за резултатите да бидат видливи.

Поради витамини Е и А што ги содржи во себе, кожата го обновува сјајот и хидратацијата. Бананите се достапни преку целата година, така што можете да ја користите оваа маска постојано.

 

Потребно ви е:

  • 1 банана
  • 1 лажица вода

 

Подготовка:

Изгмечете една банана во сад и додадете една лажичка вода. Добро измешајте, а потоа нанесете ја маската на кожата на лицето и вратот. Оставете да се исуши 15-30 минути, а потоа исплакнете со ладна вода.

Прегледи:
210
Објавено на:
11.12.2019