Категории

Направете шампон од сода бикарбона за брзо растење на косата

Содата наоѓа разновидни намени во домаќинството, нуди безброј лековити својства и се применува при чистење и готвење. Сепак, многумина не знаат дека сода бикарбоната е моќна супстанција за подобрување на квалитетот на вашата коса.

Всушност, можете да ја користите наместо редовниот шампон и да добиете сјајна и здрава коса, без остаток од кондиционерите, шампоните и производите за коса што ги користите. Затоа, со примена на сода бикарбоната можете да ги избегнете суровите хемикалии во овие производи, а сепак да добиете неверојатни резултати. На почетокот може да ви биде чудно да ја користите наместо вашиот шампон, бидејќи не создава пена, но ефектите дефинитивно ќе ве натераат да продолжите да ја употребувате. Еве како да го направите вашиот домашен шампон со сода бикарбона:

Потребни состојки:

  • Сода бикарбона
  • Вода

Во шише, измешајте сода бикарбона и вода во сооднос 1: 3, а во случај на долга коса, ќе ви требаат 3 супени лажици сода бикарбона со 9 лажици вода. Можете да ја нанесете мешавината на влажна или сува коса, од коренот кон краевите. Оставете ја да делува неколку минути и исплакнете ја.

Потоа, измешајте јаболков оцет и 4 пати повеќе количество вода и употребете го овој раствор за да ја исплакнете косата. Можете да додадете неколку капки од вашиот омилен шампон за да го збогатите мирисот. Вашиот квалитет на косата значително ќе се подобри по првиот третман, но по извесно време ќе забележите дека косата почнува да расте многу побрзо и е сјајна, силна и здрава!

Прегледи:
326
Објавено на:
20.02.2018