Категории

Направете совршени лазањи по овој рецепт!

Ви претставуваме одлични трикови за најлесна подготовка на лазањи, а вкусот ќе биде прекрасен.

Сос од зеленчук

Сосот од лазањи се подготвува од едноставен, коренест сезонски зеленчук кој може да го пронајдете на пазар. Може да изберете морков, целер или магдонос. Исто така, важно е зеленчукот да го исечкате ситно за да се свари и омекне. На тој начин ќе го подготвите остатокот од сосот.

Домашни листови за лазањи

Кога ќе одите на пазар по зеленчук, таму може да пронајдете и свежи листови за лазањи. Свежото тесто полесно се составува со остатокот од состојките. Инаку, тестото секако, може да го приготвите и сами.

Бешамел

Не го прескокнувајте бешамелот и не го менувајте со други бели сосови. Едноставен е за подготовка ако внимателно се подготвува, а на јадењето му дава богат вкус и кремаста структура. Мускатниот орев е клучната состојка на добриот бешамел, па затоа добро зачинете го својо густ, кремаст сос.