Категории

Направете вкусна пита со спанаќ по рецептот на баба!

Ќе ве воодушеви со вкусот и со изгледот!

Состојки:

 • 2 јајца
 • 1/2 кг тенки кори
 • 1/2 кг спанаќ
 • 2 млади кромиди
 • 1-2 чешниња лук
 • 1 морков
 • 200 г сирење
 • сол
 • бибер
 • масло
 • 1/2 прашок за пециво
 • 100 мл јогурт

Подготовка:

Јајцата изматете ги и додадете сирење и јогурт, потоа половина прашок за пециво и сѐ тоа добро изедначете го. На масло пропржете го ситно сечканиот млад кромид и додадете го на ситно изренданиот морков и исечканиот кромид, па посолете и побиберете. Во пржениот кромид додадете фил од јајца и сирење.

Помал плех обложете со хартија за печење и во него ставете ја првата кора на дното, а ивиците на кората да бидат надвор преку плехот. На дното ставете малку фил од сирење и јајца. Раширете ја кората на масата, ставете и малку масло и премачкајте ја со 2 лажици спанаќ, свиткајте ги краевите и свиткани спуштете ја во плехот.

Истото повторете го и со втората кора па спуштете ја кај првата. Преку неа премачкајте фил од јајца. Преку неа завиткајте уште две кори, па фил и потоа и третата ставете ја одозгора и премачкајте ја со фил. Премачкајте го остатокот од филот и печете на 200 степени околу 40 минути. Сечете кога малку ќе се олади.

Добар апетит!

Прегледи:
145
Објавено на:
19.03.2019