Категории

Направете вкусни сирови бомбици без шеќер (РЕЦЕПТ)

Здрави, вкусни и едноставни за подготовка! Ретки се луѓето кои не сакаат благо. Од чоколадо до неутрални торти, постојат безброј рецепти за правење на вкусни слатки десерти. Меѓутоа, понекогаш е потребно да издвоите неколку часа за да ги направите. Ние имаме едноставно и вкусно решение. Станува збор за сирови бомбици кои ќе ве воодушеват.

Состојки:

  • урми
  • ореви
  • печен лешник
  • кокос
  • чоколадни трошки по желба за декорација

Подготовка:

Во блендер или процесор за храна помешајте околу 15-20 урми (во зависност од количината на бомбици која сакате да ја приготвите), лешници, ореви и кокос. Мешајте додека не добиете густа, но хомогена смеса. Доколку смесата е премногу густа, додадете малку врела вода. Оставете ја смесата во фрижидер половина час. Направете кругчиња и чувајте ги во замрзнувачот до сервирањето за да се стврднат.

Добар апетит!