Категории

Направи сам: Антибактериски гел за раце за заштита од вируси

Во сезона на настинки, вируси и грипови особено е важно да знаете дека може и сами да направите антибактериски гел за раце доколку се потрошени залихите во аптеките.

Потребни состојки:

  • 2/3 шолја алкохол (Изопропил алкохол 99%) кој ќе го промешате со ½ шолја алое вера гел и 5-10 капки есенцијално масло по избор.
  • Смесата помешајте ја во пластично шише со капаче.
  • Рокот на траење е неограничен, односно домашниот гел може да го користите со недели.