Научниците открија: Ова е НАЈУБАВОТО лице во светот

Со помош на технологијата, научниците открија која жена го има најубавото лице во светот

Многу фактори влијаат на човечката перцепција за убавина – освен физичката привлечност, голема улога играат популарност, шармот, сексипилот, модниот стил, интелигенцијата..
Сепак посбно внимание привлекува познатата теорија на златниот просек, која тврди дека во согласност со идеалните пропорции се главен фактор за убавина.
Стручњаците со помош на технилогијата која вклучува анализа дури и во најситните делови како величината и положбата на устата, носот, брадата, јаболчните коски, вилицата, оваа година дојдоја до заклучок дека совршеното лице го има супермоделот Бела Хадид.
Славната манекенка според сите мерења убедливо завзеде прво место на листата на најубави жени на планетата со резултат од 94.35 отсто, додека на второ место се најде Бијонсе.

„Откако сите параметри беа измерени, јасно е дека е Бела победник – нејзиниот резултат покажува дека има совршено лице. Највисокиот процент го достигна нејзината брада со 99,7% што е само 0,3% далеку од совршенство“ – обасни Хулијан де Силва, водич на стружението на научниците кои работеа на проектот.
Коментари

[fbcomments]