Категории

Навики кои носат негативност – Што ви ја црпи вашата позитивна енергија од телото

Дали некогаш ви се случило дека еден ден нуди различни можности без да имате енергија да „мрднете со прст“? Недостатокот на енергија негативно влијае на различни аспекти од нашиот живот, а најчесто се поврзува со неправилни навики.

Ова не се само рутини, туку стравови, токсични емоции или нерешени проблеми. Еве 5 работи кои црпат енергија од вашето тело и како да се ослободите од нив:

1. Прекумерна нервоза
Навиката да правиме сто работи одеднаш, да се нервираме и вознемируваме од секоја ситница, немањето трпение – сето тоа ни ја цица енергијата. Ако трошите на многу неважни работи, често викате, мавтате со рацете, брзате и нервозите, вашата добра енергија постојано ќе се троши, а во вас ќе се насели негативноста. Релаксирачките практики како престој во природа, вежби за дишење, масажа или јога можат да ви помогнат против непотребната и прекумерна нервоза. Изберете што најмногу ви се допаѓа.

2. Незавршена работа
Во психологијата постои концептот на „незавршен гешталт“, кога некоја акција не е целосно завршена, па останува да се извлече енергија од нас. На пример, незавршена кавга, непрочитана книга, нејаснотија или неплатен долг. Времето во овој случај не лечи, туку го влошува проблемот, извлекувајќи уште повеќе ресурси. Затоа е важно се да се доведе до крај, да се доживеат емоциите, колку и да биле. Заврши со сите работи што не оптоваруваат за да можеме да продолжиме напред и да ги замениме старите работи со нови.

3. Прејадување
Колку повеќе и масна храната што ја консумираме, толку потешко се вари, толку повеќе енергија и ензими се потребни секој пат. Освен тоа, на нас влијае квалитетот на производите, количината на хемикалии, хормони и токсини кои влегуваат во крвотокот, труејќи не одвнатре. Сакајте го своето тело, не затнете ги цревата, не преоптоварувајте ги црниот дроб и бубрезите, тогаш тие ќе ви вратат со добро здравје и вистинска енергија. Наместо прејадување што ве прави троми, јадете неколку помали оброци дневно, јадете повеќе свежо овошје и зеленчук и ќе имате вистинска сила.

4. Справување со токсични луѓе
Тоа се луѓе со кои забележувате како ве користат, постојано разговараат за негативни теми, манипулираат со емоциите, вршат притисок врз чувствата на сожалување, бараат зголемено внимание, но не даваат ништо за возврат. Тоа може да се луѓе со нарцисоидно растројство на личноста кои очекуваат целиот свет да се врти околу нив. Престанете да се препуштате на мрзливи луѓе, хистерии и енергетски вампири. Научете да кажувате не и престанете да се оптоварувате со врски за кои знаете дека не се добри.

5. Создавање лажна слика за себе
Ако постојано се преправате дека сте некој друг, носите маска и бегате од својата природа, тоа негативно влијае на вашата енергија. Телото троши многу енергија за да ја одржи улогата која не е својствена за нас. Живеењето во лаги црпи енергија и ве прави само навидум среќни, а во длабочините има негативност. Време е да ги соблечеме маските и да ја насочиме нашата енергија на создавање нова реалност, онаа која е вродена во нас и нашата природа.

Прегледи:
177
Објавено на:
08.12.2021