Категории

Неколку интересни факти за бакнежот

Бакнежот е најсветлиот и најсензуалниот начин да ги искажете своите емоции.

Дали сте знаеле дека бакнувањето не само што е пријатно, туку и добро за вашето здравје?

Ги собравме најинтересните факти за бакнежите што ќе ве изненадат.

Ви ги откриваме во продолжение!

 

 • Усните се 100 пати поосетливи од врвовите на прстите.
 • Бакнежите го зајакнуваат имунолошкиот систем.
 • Жените веруваат дека бакнежите се поважни во врската од мажите.
 • За време на еден бакнеж, користиме 146 мускули, вклучувајќи 34 мускули на лицето и 112 постурални мускули.
 • За една минута, страствениот бакнеж согорува 26 калории. Патем, бавното одење за една минута согорува 4-5 калории.
 • Бакнежите ги ублажуваат главоболките и грчевите.
 • Истражувачите откриле дека бакнувањето може да ја подобри отпорноста на нашето тело од алергии.
 • Филологијата е наука за бакнежите.
 • Просечна личност поминува две недели од животот во бакнување.
 • Бакнежите можат да го зголемат животниот век.
 • Мажите кои ја бакнуваат својата сопруга секое утро живеат подолго.
Прегледи:
542
Објавено на:
21.01.2020