Категории

Необично голем метеор за малку не ја погоди Земјата – Научниците изјавуваат дека досега не виделе нешто вакво

Невообичаено голем метеор накратко го осветли небото над Норвешка во неделата, оставајќи зад себе спектакуларна визуелна, но и звучна трага. Експертите веруваат дека метеорот можел да удри во Земјата, а доколку се случеше, местото на ударот немаше да биде далеку од главниот град Осло.

Засега нема извештаи за повредени или материјална штета. Извештаите за молскавично лет на метеори почнаа да пристигнуваат околу 1 часот по полноќ, а на социјалните мрежи се појавија снимки од овој несекојдневен настан, јавуваат медиумите.

Норвешката мрежа за следење на метеори во неделата анализирала видеа и други податоци, обидувајќи се да го одреди потеклото и дестинацијата на метеорите. Прелиминарните податоци покажуваат дека постоела можност метеорот да удри во Земјата во големата шумска област Фајнмарк, на само 60 километри западно од главниот град Осло, објави норвешката мрежа за следење на метеорите.

„Ова беше лудо“, изјави за Ројтерс известувачот на Ројтерс, Мортен Билет, кој го видел и слушнал метеорот.

Научниците пресметале дека метеорот се движел со брзина од 15-20 километри во секунда и го осветлувал ноќното небо пет до шест секунди, изјави Билет.

Тој потврди дека во извештаите не се споменува дека е направена материјална штета или дека некој е особено вознемирен од овој настан, како што беше случајот во 2013 година кога метеор прелета над руска територија и експлодираше над Челјабинск.

Прегледи:
108
Објавено на:
09.03.2022