Категории

Неверојатно – Папагал стана хит на социјалните мрежи со тоа што пее хитови од Бијонсе

(ВИДЕО) Чико е жолтоглав Амазон, папагал со зелени пердуви со истакнати жолти тонови на главата и живее во англискиот парк за диви животни – Дивиот свет на Линколншир.

Спотот на кој Чико го пее хитот на Бијонсе од 2008 година If I were a boy беше снимен кон крајот на летото и неодамна стана вирален. Тој со својот перформанс ги воодушеви посетителите на тој парк. Нејзината поранешна сопственичка Џули Грегори тврди дека талентираниот папагал може да ги пее Firework од Кети Пери Poker face од Лејди Гага и Crazy од Гнарс Баркли.

– Тој живее во паркот нешто подолго од 18 месеци и без сомнение е една од главните атракции – рече портпаролот на паркот. – Бидејќи има само девет години, тој ќе ги забавува луѓето многу долго – додаде тој. Овие папагали имаат животен век од околу 30 години во дивината и до 80 години во заробеништво, а поради големата побарувачка за нив како домашни миленици, тие се сметаат за загрозен вид.

 

Прегледи:
559
Објавено на:
24.04.2021