Категории

Нив сите ги обожваат: 15 особини кои ги поседуваат само КУЛ луѓе

И кога ќе се опкружите со такви луѓе, и вие ќе научите да бидете кул.

Кул луѓето се сакаат себеси и работат на себе. Многу често тие го претставуваат она што се плашиме да бидеме сами и се обидуваме, па затоа им се восхитуваме. Тие имаат прекрасна, голема самодоверба, додека не им судат на другите. Тешко е да се дефинираат точните карактеристики што некого го прават кул затоа што скоро секој има различна идеја за тоа што е кул. За некои тоа е мотоциклист во кожна јакна на отворен пат, а за други е жена која подготвува ручек и гласно ги пее песните „Red Hot Chili Peppers“.

Кул луѓето се екстремно различни од другите, а сепак секој може да се смета за кул затоа што зрачи со нешто посебно.

– Некој за кого сметаме дека е кул, во суштина е личност чии ставови и однесување се усогласени и оставаат поинаков впечаток од другите луѓе – вели клиничкиот психолог д-р ieули Гарнер.

Да се ​​биде кул значи да се прифати тоа што си, автентичност, nessубезност, како и да уживаш во сопствените избори.

– Овие карактеристики можат да го променат начинот на кој се однесуваме кон другите и како го доживуваме светот – објаснува д-р Сабрина Романов, клинички психолог, за Бустл.

Ако се чувствувате чудно или несигурно, не грижете се. Само преправете се на тоа однесување додека не го усвоите, вели Гарнер, додавајќи дека е свесна дека „звучи како клише“, но ако се преправате дека сте личност искрено чувствувате дека сте одвнатре и сакате да им го покажете на другите, многу малку луѓе ќе ја забележат разликата, пишува 24сата.хр.

1. Кул-луѓето имаат релаксирачки ефект врз нивната околина
Знаете дека сте во друштво на кул личност кога се чувствувате пријатно. Причината?
– Кул луѓето се присутни, фокусирани и заинтересирани за луѓето околу нив. Тие слушаат и се обидуваат да разберат – и со тоа им помагаат на сите да се чувствуваат видени и разбрани – вели Романоф. Ако сакате, Романоф ви предлага да бидете целосно присутни во моментот и да го цените фактот што можете да го споделите со луѓето околу вас. Тие секогаш ќе се сеќаваат дека сте се чувствувале ценети и важни заради нив.

2. Нивната енергија е заразна
Кул луѓето обично ја шират својата единствена енергија каде и да одат.
– Јадрото на оваа одлика е дека човекот е сигурен во себе и не се плаши да ризикува да биде различен – вели Романоф.

3. Тие не се оправдуваат за тоа што се такви какви што се
Кул луѓето не чувствуваат потреба да се правдаат поради нивната единствена енергија. Иако тоа не значи дека тие се самоуверени во сто проценти од случаите, Романоф вели дека секогаш се обидуваат да се прифатат себеси.
– Да се ​​биде свој и да ризикуваме значи да откриваме делови од тоа што си, без да знаеш како другите ќе го примат тоа – вели Романоф.

4. Тие се независни
„Луѓето генерално им се восхитуваат што живеат самостојно, дури и кога нивниот избор е потполно различен од другите и единствен“, изјави за Бастл овластениот советник Дејвид Бенет.
– Луѓето го доживуваат тоа како кул однесување затоа што им се восхитуваме на луѓето кои имаат доверба да го живеат животот храбро како што сакаат – додава тој.

Секој може да добие независност, потребно е да работиме на себе и да научиме за себе – што навистина сакаш и во која насока одиш експериментирајќи.

5. Ретко е можно да се исфрлат од такт
Дури и кога животот им е тежок, тие научиле да не се оптеретуваат со тоа, туку да го прифаќаат и да продолжат понатаму. Се разбира, тешко им е или се несигурни, но тие ги прифаќаат тие негативни чувства и се справуваат со нив. Сепак, тие одржуваат лежерен став што им овозможува да имаат јасен поглед на светот околу нив.

6. Тие не се плашат да пробаат нови работи
Бидејќи кул луѓето одвојуваат време да ги проценат ситуациите пред да претераат или да се откажат, тие изгледаат поспособни од сите други – дури и ако не се, вели Хозе Рамирез, лиценциран советник за ментално здравје. Без разлика дали станува збор за промена на гума, свирење тапани или обид за следење на комплексен рецепт, тие длабоко вдишуваат и го решаваат проблемот.
– Тие претставуваат работи што се плашиме или да ги правиме или да ги испробаме. Обично е голема, скоро слепа, самодоверба што ги тера другите да се чувствуваат ладни – вели Рамирез.

7. Тие не се обидуваат да импресионираат никого
Друга клучна компонента на таквиот став е недостатокот на желба за импресионирање, вели животниот тренер Естер Гонзалес-Фримен.
Наместо тоа, кул луѓето имаат порелаксиран пристап: тие прават работи затоа што се вистински заинтересирани, а не затоа што мислат дека ќе излезат кул. Вибрациите се тие што прават голема разлика во тоа како се доживуваат.

8. Тие веруваат во себе

– Кога некој е полн со самодоверба, на другите им е кул. Изгледа дека не им е грижа што некој ќе каже или што мисли. Не само што е тоа во ред, туку е и неверојатно привлечно, вели авторот и експерт за доверба Хедер Монан. Вежбајќи ја вашата самодоверба, ќе застанете поинаку, ќе влезете во собата, ќе се однесувате поинаку на забавите.

9. Тие имаат хобија што ги сакаат
Не е важно што е тоа – цртање, трчање маратони, плетење, собирање растенија – повеќето кул луѓе имаат забавни интереси и хобија, вели Рита Ример, лиценциран терапевт и тренер. Тие страсно ги интересираат своите хобија, а другите се интересни затоа што секогаш учат нешто ново и имаат за што да зборуваат.

10. Не ги осудуваат другите
Бидејќи кул луѓето се обидуваат да ги прифатат своите каприци – какви и да се – тие полесно ги прифаќаат недостатоците на другите луѓе. Како резултат, тие се неверојатно слободоумни и не им судат на другите.

11. Тие секогаш ја подигнуваат атмосферата
Кога се дружите со некој за кого мислите дека е кул, прилично е тешко да ви здосади. И тоа затоа што дури и најобичните моменти ги претвораат кул луѓето во забавни и посебни.

12. Тие се како отворена книга
– Кул луѓето ретко кријат нешто за себе. Преовладува верувањето дека за да бидете кул, треба да постапувате затворено, мистериозно или како да не ви е грижа за светот околу вас – вели авторот д-р Сузан Шумски, кој забележува дека кул луѓето обично се подготвени да разговараат за тоа што им паѓа на памет. и да се нурне подлабоко во темата отколку само површен разговор. За да ја украдете оваа одлика, отворете се пред вашите соговорници и почесто зборувајте за вашите мисли и внатрешниот свет. Таквите разговори помагаат да се изгради блискост со сите околу вас и таа врска секогаш ќе изгледа кул.

13. Тие секогаш учат нови работи
Кул луѓето никогаш не престануваат да учат и честопати се трудат не само да запознаат нови луѓе, туку и да се подобрат себе си.
– Најфасцинантни се луѓето кои самите се фасцинирани од нештата – вели Шумски. Тоа се љубопитни луѓе кои се заинтересирани за други луѓе и за работите што ги учат и откриваат.

14. Тие бараат начини за поврзување
Филмовите и книгите честопати прикажуваат кул луѓе како дел од ексклузивна група, но ништо не може да биде подалеку од вистината.
– Кул луѓето искрено сакаат да се сретнат со сите во собата и автентично да се поврзат со тие луѓе – вели животниот тренер и терапевт Кристина Хатавеј. Без разлика дали е нивниот сосед, соработник или странец во автобусот, тие сакаат да се поврзат и да дознаат нешто за нив.

15. Тие се автентични
Можеби најголемата предност на кул однесувањето е тоа што е автентично.
– Луѓето кои се природно кул не се обидуваат да бидат никој, туку точно кој и што се – вели Кети Панконин, лиценциран терапевт за ментално здравје.
– Не е важно дали нивните карактеристики се традиционално необични, чудни или различни – тие едноставно зрачат со нивните природни одлики, колку и да се неконвенционални – објаснува тој.

Најдобриот дел од сето тоа? Овие карактеристики се достапни за секого. Учејќи повеќе за себе, проектирајќи самодоверба и прифаќајќи ги луѓето околу вас, и вие ќе бидете кул и ќе уживате во слободата да бидете токму тоа што сте.

Прегледи:
342
Објавено на:
22.07.2021