Категории

Нов тренд на ТикТок – Депилирање на цело лице и тело

(ВИДЕО) И, ова го научивме благодарение на социјалната мрежа ТикТок. Видеата на кои луѓето ги депилираат целото лице и тело се хит на оваа мрежа, а експертите за кожа предупредуваат на штетноста на ваквите експерименти.

Видеото покажува омекнат восок кој се нанесува на лицето, но исто така и на устата, вратот, рамената и градите и делумно продира во ушите и носот. Штом восокот се стврдне, тој се одделува од кожата. Берберот кој објави некои од најгледаните кадри истакнува дека постапката е добра за кожата. Но, Британското здружение на дерматолози (БАД) посочува дека продорниот восок во носот или ушите може да биде опасен и не се препорачува. Бизарни снимки од берберницата Капсалон Фридом, лоцирана во Холандија, собраа повеќе од 800.000 следбеници на ТикТок.

Една од првите снимки на третманот со восок, објавена во ноември, имаше скоро 84 милиони прегледи, објавија холандските медиуми. Делови од исушениот восок што бричот му го извадил од носот или ушите, се приближиле до камерата за да ги видат влакната што излегуваат од зацврстената маса. На видеото се гледаат лица целосно покриени со восок, а во носот има стапчиња за уши кои се користат за проток на воздух.

Барберот Реназ Исмаел изјави дека депилацијата на лицето е вообичаена на Блискиот исток, каде што тој е роден. Но, тој тврди дека го подигнал третманот на ново ниво. „Јас сум првата личност во светот што имам восок за целото тело. Не е лошо за вашата кожа“ – изјави тој за BBC News. Тој направи компилација од снимки од „ТикТок“ и ги објави на Фејсбук, Инстаграм и Јутјуб, но тие не привлекоа толку внимание како на „ТикТок“.

„Трендовите за убавина и здравје брзо се шират на социјалните мрежи. Депилацијата е трауматска процедура за кожата, особено за чувствителните области околу очите. Овие делови на кожата можат да станат воспалени и иритирани. Во некои случаи може да се развијат гнојни мозолчиња“ – вели д-р Анџали Махто.

Особено загрижувачки е што во некои снимки, восок се користи на деца кои сè уште се во основно училиште.