Категории

Нова популарна диета – Комбинација од 2 состојки која ги топи килограмите три пати побрзо

Дали ја баравте вистинската диета за вас со месеци, но без успех? Дали сте уморни од стоење на вага секој ден, но без резултати? Ако вашиот одговор на овие прашања е да, тогаш имаме еден предлог за вас, а тоа е комбинација на ким и јогурт за слабеење.

Иако звучи чудно, многу познати лица се колнат во оваа диета, а се повеќе дебели луѓе тврдат дека комбинацијата на овие намирници им помогнала да ослабат. Научниците веруваат дека кимот е одговорен за тоа, и дека луѓето кои редовно го консумираат слабеат три пати побрзо. Научниците утврдиле дека луѓето кои консумираат лажичка ким губат телесната тежина три пати побрзо на ден отколку оние кои се на иста диета, но не консумираат ким. Ова не значи дека е доволно да се земе што е можно повеќе од овој зачин за да се намали телесната тежина. Кимот навистина е фантастичен зачин кој во комбинација со јогурт може да направи чуда за вашата линија. Но, не е доволно само да се консумира оваа храна и да се очекува килограмите да исчезнат. Како и со другите диети, треба да се грижите за вашата исхрана за да добиете најдобри резултати.

Искуството покажува дека повеќето од оние кои ја испробале оваа диета се воодушевени. Предноста е во тоа што нема мени што мора строго да го следите, или броејќи калории, но доволно е да изберете здрава храна, добро да ги комбинирате и резултатите ќе ги забележите за неколку дена.

Зошто баш ким?
Веруваме дека сте добро упатени во пробиотичките ефекти на јогуртот, кој е неопходна храна во многу диети. И, колку знаете за кого? Дали некој припаѓа на храната за слабеење? Одговорот е ДА. Кимот е едногодишно или двегодишно растение познато и како див ким, црн ким, оџак, карун, хме и ким. Пред еден век, кимот се користеше во исхраната, а научниците неодамна ги открија позитивните ефекти што ги има во самиот процес на слабеење. Ова растение содржи во просек од 2 до 7% есенцијално масло, кое е одговорно за спречување на грчеви во органите за варење и ја подобрува работата на желудникот. Погрешно е да се мисли дека кимот е како другите зачини и дека нема да има значајни ефекти врз организмот.

Богато е со антиоксиданти и фитостероли кои ги топат маснотиите и ја забрзуваат апсорпцијата на лошиот холестерол. Исто така, содржи есенцијални масла, смола, калциум, протеини, танини и растителна слуз, кои заедно во комбинација ја зголемуваат можноста за чистење и забрзување на метаболизмот.

Затоа, се препорачува дури и ако не сакате да држите диета, повремено да конзумирате чај од ова растение, што има многу позитивни ефекти, а ние ќе наведеме само неколку: го освежува здивот, помага при кашлање, го смирува дигестивниот систем тракт, спречува кардиоваскуларни болести, спречува бактерии, помага при артритис и ревматизам, спречува првут, ги ублажува менструалните проблеми, ја подобрува функцијата на мозочните клетки, добар е за зголемување на мајчиното млеко и ги ублажува симптомите на стрес.

Како да консумирате јогурт и ким?
Постојат различни диети со јогурт и ким, а наш совет е да изберете оној кој најмногу ќе одговара на вашиот животен стил. Препорачливо е да се комбинира мелен ким со јогурт еднаш дневно со мало прилагодување на исхраната и зголемена физичка активност, а резултатите ќе бидат видливи само по седум дена. Иако можете да го консумирате во кое било време во текот на денот, пијалок од оваа храна дава најдобри резултати доколку се пие наутро на празен стомак. Значи, кога ќе станете, направете пијалок од чаша јогурт со малку маснотии (180 ml) и лажичка ким во прав. Овој пијалок ќе ви биде појадок во наредните денови додека сакате да одржувате диета.

Нека не ве залажува и помислете дека консумирањето ќе направи чуда за вас, ако не се обидете сами. Потребно е да се воведат здрави животни навики, да се избегнуваат слатки, масни, премногу зачини и калорична храна со цел резултатите да бидат видливи. Пијте што повеќе вода и благи чаеви и направете чај од ким најмалку двапати неделно, што е многу лесен за употреба. Имено, кога врие 150 мл вода, истурете една лажичка ким и варете пет минути. Потоа исцедете го чајот, додадете лажичка мед (ако сакате сладок) и чајот е подготвен за употреба.

На многумина не им е јасно како се користи ким и која е дозволената дневна мерка, па тие ја заобиколуваат оваа диета. Сега кога знаете како се користи и кои се сите позитивни својства што ви ги носи, можете да започнете да ја консумирате оваа комбинација, што ќе направи многу – и за вишокот тежина и за вашето здравје.