Категории

Нуркач ја испроба својата сила под морето – Крена тегови под вода

(ВИДЕО) Адам Стерн е слободен нуркач кој крена тегови каде што не е вообичаено за тоа – Длабоко под водата.

 

Адам реши да ја испроба својата сила во нуркањето. Сосема очекувана реакција за некој што е професионален спортист. Откако неговите малку екстремни фотографии ја видоа светлината на денот, тој рече: „Се натпреварувам на натпревари каде што спортистите нуркаат што е можно подлабоко. Јас држам 4 австралиски рекорди и сум рангиран на 5-то место во светот во 2016 година во категоријата нуркање со перки. Јас и најдобриот слободен нуркач на светот, Алексеј Молчанов, најдовме неколку стари бетонски тегови под вода – тие сигурно припаѓаа на старата локална теретана и решија да ги испробаат. Затоа, почнавме да си играме со нив, да ги собереме и да го фотографираме сето тоа.“

„Без разлика дали е студено, облачно или полно со ајкули и крокодили, не е важно – јас сум во вода.“ Вели Адам.
Иако е физички подготвен, тој признава дека не било лесно.
„Всушност е многу потешко отколку што изгледа.“

 

Австралискиот рекордер изјави дека овој спорт може да биде многу опасен, но тој апелира до оние кои сакаат вода и сакаат да се предизвикаат себе си, да го пробаат. Стерн е австралиски рекордер во слободно нуркање, каде нуркачите носат костум за нуркање сличен на сирена и нуркаат колку што можат подлабоко и тоа во еден здив. Тој се спушти на длабочина од 93 метри, а најдолго задржан здив беше неверојатни шест минути и 29 секунди. Тој вели дека му е драго што спортот што го практикува станува сè попопуларен во неговата родна Австралија, но е загрижен што аматерите не ги проценуваат правилно ризиците.

„Никогаш, никогаш не треба да нуркате сами, кога и да нуркате, мора да имате пријател за безбедност со вас“, рече тој. Уживајќи во секој момент на нуркање.

„Пливам по првите 25 метри, но после тоа воздухот во белите дробови ми е толку компресиран што всушност само тонам, па затоа сум прилично опуштен. Само паѓам, се спуштам, се спуштам, подлабоко, подлабоко, подлабоко, се движам околу метар во секунда, па паѓам прилично брзо. Потоа се свртив, трчајќи кон врвот, уживајќи во сензациите, гледајќи како светлината станува сè посјајна.“ Адам Стерн ги откри своите искуства од дното

Прегледи:
55
Објавено на:
17.01.2021