Категории

Нутриционистите советуваат – Овој појадок може сериозно да му наштети на организмот

Сите веќе знаеме колку е важен оброкот со кој го започнуваме денот за целиот организам, но не секој појадок е добар за здравјето.

Појадокот е особено важен за здравјето, но и за добрата линија бидејќи го забрзува метаболизмот. Нутриционистите советуваат дека содржината на појадокот е исклучително важна, бидејќи храната што ја јадеме наутро одредува како ќе се чувствуваме во текот на денот. За здравје, најдобро е да консумирате протеини наутро.

„Повеќето луѓе обично јадат сендвич со путер, сирење и сувомеснати производи, а тој избор може да биде лош за нивното здравје“, предупредува рускиот лекар и истакнува дека ваквиот појадок, особено во поголеми количини, го преоптоварува панкреасот. Како резултат на тоа, постои ризик од развој на панкреатитис.

Исто така, овој вид на појадок лошо влијае на кардиоваскуларниот систем.

“Колку повеќе јадете животински масти, толку е поголемо нивото на холестерол и триглицериди во крвта, толку побрзо се развива атеросклероза. Се формираат плаки кои го блокираат протокот на крв во срцето – се јавува коронарна срцева болест: ангина пекторис и срцев удар”, велат доктор.дека овој вид на појадок можеме повремено да појадуваме и дека најпосакуваната исхрана е од растително потекло.

Прегледи:
54
Објавено на:
16.06.2022