Категории

Од келнерка до инфлуенсерка – Самохрана мајка ја напушти својата работа и сега со својата 7-годишна ќерка заработува преку Инстаграм

За некои одлуки во животот е потребна луда храброст, а дефинитивно Кристи Орвеленд (33) од Флорида ја имаше таа храброст кога реши да ја напушти работата како келнерка за да може да работи на Интернет со својата ќерка Ела.

Мама и ќерката личат многу една на друга, двете имаат руса коса и светли очи, се облекуваат исто и благодарение на заедничките фотографии собраа околу 100 илјади следбеници. Самохраната мајка отсекогаш сонувала за кариера што ќе и даде можност да работи од дома и да патува за да има повеќе време да биде со својата ќерка. Таа признава дека нејзиниот животен стандард значително се подобри со новата професија.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Christy Orveland 🌸 (@kikioella)

„Тоа е како сон. Можноста да го сторам тоа, ни даде на мене и на ќерка ми подобар живот. Отсекогаш го сакав семејството и ова ми овозможува да поминувам повеќе време со Ела, наместо да работам секој ден од 9 до 5. Мојата цел отсекогаш била да станам претприемач, за да бидам успешен пример за ќерка ми. Го сакам она што го работам и поминувам време со неа. Не сум сигурна колку долго ќе мислат дека нашата иста облека е слатка, но во моментов таа го сака тоа што ме прави среќен. Двете сме опседнати со модата, па затоа сакаме да испробаме различни стилови заедно. Тоа нè забавува“ – изјави Кристи.

Кристи сега е постојан творец на содржини, а својот профил на Инстаграм го започна кога Ела имала три години. Откако се разведе од таткото на Ела и стана самохрана мајка, таа сакаше добро да ја искористи својата страст кон фотографијата и да фати забавни моменти со нејзината ќерка. Уште откако се фокусираше на социјалните мрежи, Кристи го користи Инстаграм за да обезбеди приход за себе и за Ели.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Christy Orveland 🌸 (@kikioella)

„Нашиот профил брзо стана популарен, а брендовите почнаа да ме контактираат за да испратат облека за мене и за неа. После тоа, добив инспирација дека тоа е она што сакам да го сторам. Омилена работа во облекувањето заедно е забавата што таа и јас ја имаме пред да се фотографираме. Некако е како нашиот ден заедно каде се облекуваме и потоа се забавуваме. Сакаме да одиме заедно на плажа, да јадеме сладолед и слично. Мислам дека нашата содржина е успешна затоа што е креативна, автентична и забавна. Веќе подолго време, само јас и Ела сме на мојот профил и мислам дека тоа е навистина показател за тоа колку добро се сложуваме. Нашиот изглед како близначки навистина ни одговара заради бојата на косата и впечатливите очи“ – рекла мајката.
Кристи и Ела целосно се согласуваат и работат заедно. Тие готват, одат на базен, на плажа, се облекуваат исто. Исто така, практикуваат јога заедно.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Christy Orveland 🌸 (@kikioella)

Иако Ела сега е исто така успешен мини-инфлуенсер, нејзината мајка вели дека сака да ја заштити од опасностите на социјалните мрежи.

„Сакам да ја заштитам Ела. Таа има само седум години. Сакам да и дозволам да прави некои работи, не само да седи и да гледа социјални мрежи. Претпочитам старомоден начин на растење. И од друга страна, толку многу се забавуваме кога ќе се облечеме и фотографираме. Ела го сака тоа и мислам дека одлично се забавуваме. Јас би рекол дека Ела многу го смени својот изглед во изминатата година и сака да се облекува во согласност со сопствениот стил, но сепак ужива да се облекува исто – рече Кристи, како што пренесува Дејли меил.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Christy Orveland 🌸 (@kikioella)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Christy Orveland 🌸 (@kikioella)

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Christy Orveland 🌸 (@kikioella)