Одличен лек за анемија – Брза супа од спанаќ! (РЕЦЕПТ)

Вкусна и богата со железо

Анемијата е резултат на недостаток на железо во крвта и таа е застапена особено кај жените во репродуктивната доба. Со цел да го снабдите вашето тело со железо, ви предлагаме едноставен и брз рецепт за супа од спанаќ и мускатно оревче.

Состојки потребни за подготовка:
Во блендер измелете свежи зачински билки, ленено семе, ореви, маслиново масло.

-950 мл вода
-450 г свеж добро измиен спанаќ
-кујнска или морска сол
-мускатно оревче

Подготовка:
Во голем лонец зовријте ја водата, додадете го спанаќот и гответе неколку минути. Додадете ја смесата од блендерот и гответе околу 10 минути. Послужете со додатоци по желба.
Коментари

[fbcomments]