Категории

Одличен природен рецепт како брзо да се ослободите од првутот

Една од главните причини за првут е габата Pityrosporum ovale, која природно живее во фоликулите на косата, а со множење предизвикува воспаление и лупење. На првутот влијаат и болести како што се дерматитис, хиперактивни лојни жлезди, но и многу други причини како што се алергии, козметика, климатски услови.

Причини за првут
Иако оваа состојба сериозно не го загрозува здравјето, неправилното лекување или занемарување може да доведе до посериозна состојба, како што е себороичен дерматитис, за што е потребно многу време да се лекува. Најчести причини за првут се алергии, изложеност на стрес, употреба на погрешни производи за нега на коса, климатски услови и температурни промени (ненадејна промена на топло и ладно), но и прекумерна потрошувачка на солена, кисела или зачинета храна и алкохол.

Потекло и третман на себореја
Во ајурведскиот лек се издвојува гел од алое вера, кој се смета за најефикасен начин за ослободување и борба против првутот. Исто така постои и мешавина од маслиново масло и свеж корен од ѓумбир. Смесата треба да се нанесе во скалпот пред да се измие косата и да се масира добро. Првутот ќе се олесни со топла мешавина од масло од бадеми и маслиново масло. Треба да се користи за масажа на скалпот, а потоа за миење на косата. Ако често имате чешање на скалпот или подрачјето зад увото, можеби страдате од себореичен дерматитис – состојба која е често наследна и се влошува наесен.

Себороичен дерматитис е хронична повторувачка болест што се јавува на скалпот, лицето, областа зад увото, областите над градната коска и помеѓу сечилата на рамото. Покрај себорејата (зголемено лачење на себум), некои микроорганизми и нивните производи за распаѓање и стресот, исто така, играат важна улога во развојот на себороичен дерматитис. Главниот виновник за појава на себороичен дерматитис е квасецот Pityrosporum ovale. Наследството, исто така, игра важна улога во развојот на оваа болест, така што во исто семејство, неколку членови имаат ист проблем. Дијагнозата се поставува врз основа на клиничката слика, а квасецот Pityrosporum ovale се наоѓа со микролошка обработка.

Третманот на себороичен дерматитис е долготраен, а во исхраната треба да се избегнуваат концентрирани јаглени хидрати, масти и зачинета храна. Во терапијата се користат гелови, креми, шампони базирани на сулфур, салицилна киселина, селен сулфид, цинк пиритион и антимикотици. Фреквенцијата на миење на косата зависи од сериозноста на промените и употребениот шампон, а тоа е обично двапати неделно.

Прегледи:
621
Објавено на:
16.04.2021