Категории

Орхидеа – Цвеќе кое зрачи со посебна енергија и секоја жена треба да го одгледува во својот дом

Орхидејата е лек, противотров, амајлија, заштитник на секој дом. Орхидејата е едно од најубавите растенија што можете да ги одгледувате во вашиот дом. Не потсетува на љубов и нежност, и се верува дека орхидејата е една од водечките амајлии за женска среќа. Се верува дека ова растение има силни енергетски потенцијали.

Постојат стотици различни видови орхидеи, од кои некои се отровни. Во некои култури, орхидејата се користи како лек за ублажување на разни заболувања како што се ревматизам, гинеколошки состојби, па дури и како противотров по каснување од змија.
Исто така, се верува дека поради неговиот состав, орхидеи можат да пренесат убавина, па затоа често се користат во козметичката индустрија. Екстрактот и маслото од орхидеи се користат во многу креми за хидратација и еластичност на кожата, а се користат и во парфеми.

Според фенг шуи, орхидејата е цвет што ја привлекува љубовната среќа, го штити романтичниот однос помеѓу партнерите и ги повикува средбите на сродните духови, и обично се препорачува да се чува во спалната соба во близина на креветот. Орхидејата се смета исклучиво за женски цвет со силна женска енергија, па се верува дека им носи посебна среќа на жените. Ако имате орхидеја во куќата, се смета дека жените ќе бидат посреќни, подобро расположени, па дури и попривлечни. Во некои земји, се верува дека сушените ливчиња од орхидеи се најсилниот амајлија и заштита од токсични луѓе и конкуренти во љубовта и на работа. Затоа ливчињата орхидеи се носат во џеб или торба.

Ако се грижите за вашата орхидеја и ја негувате секој ден, тоа ќе ви донесе радост и благосостојба. Симболично, жената што се посветува на негување и развој на орхидеја може да открие скриени таленти, да ја подобри интуицијата и да го прочисти своето срце и енергија.
Орхидејата е и заштитник на домот од негативна енергија, и се верува дека секоја боја создава посебен штит. На пример, виолетовата орхидеја помага во борбата против мрзеливоста, жолтата и портокаловата ја привлекуваат енергијата на изобилство, а белата и розовата се погодни за внатрешна хармонија, чувство на мир и самодоверба.

Како претставник на женската енергија, орхидејата е заситена со прекрасна декорација за вашиот дом, затоа внимавајте правилно да ја негувате за да може да живее, цвета и да ви донесе радост што е можно подолго.

Прегледи:
418
Објавено на:
16.08.2021