Категории

Ослободете се од пролетниот замор – Совети кои ќе ви бидат од одлична корист

По долгите зимски месеци, студените температури и мрачното време, многумина страдаат од исцрпеност и летаргија и други симптоми на пролетен замор.

Пролетниот замор е поврзан со следниве симптоми – слабост, летаргија, слаба подготовка, недостаток на концентрација, промени во расположението, нервоза, а понекогаш и главоболки, хормонална нерамнотежа и недостаток на одредени витамини. Обично зимскиот замор е предизвикан од недостаток на природна светлина, студ, зимска диета која е побогата со маснотии со помалку свежо овошје и зеленчук и недостаток на вежбање и присуство на отворено.

Како да се бориме против пролетниот замор?

1. Здрава исхрана – Урамнотежена исхрана, со повеќе зеленчук, овошје, цели зрна и риба треба да стане навика за вас.

2. Зголемете ја активноста – Иако е тешко да се започне кога се чувствувате уморни, започнете со лесни прошетки, потоа зголемете го темпото и изберете сè поактивен спорт.

3. Ново хоби – Промена во дневната рутина ќе ви помогне да се насмеете повеќе.

4. Доволно спиење – ова е најочигледен совет. За да се ослободите од заморот, треба малку да спиете. Поправете ја околината во која спиете правејќи ја просторијата мирна, темна и тивка.

5. Избегнувајте стрес – Стресот во секоја сезона дополнително го исцрпува телото, па обидете се да најдете здрави начини за канализирање на негативните емоции.

6. Забавете – не претерувајте со обврските. Намалете го бројот на обврски и направете повеќе од она што ве прави среќни.

7. Избегнувајте попладневни кафиња – И додека кафето може да ви даде поттик наутро, навечер може да предизвика нервоза и несоница.

8. Пијте многу течности – не заборавајте да го одржувате вашето тело хидрирано. Неопходно е да се пие доволно вода за да функционира добро.

9. Избегнувајте алкохол – алкохолот ве прави уморни и на краток и на долг рок. Влијае на нервниот систем и може да има седативно дејство.

10. Дружете се со многу луѓе преку разновидна интересна содржина.

11. Воведете рутина во основите на животот како што се оброците, спиењето итн., И во слободното време многу различни и интересни активности.

12. Прочитајте литература за самопомош – Овој вид литература ќе ви помогне да повратите позитивен поглед на животот и да ја намалите депресијата.

13. Не ги потиснувајте чувствата – Научете да се справувате со животот без да ги потиснувате чувствата. Обработувајте ги емоциите на конструктивен начин.

14. Намалете ја употребата на мобилен телефон – Постојано проверување на вашиот мобилен телефон дали пропуштивте повици, пораки или известувања ве прави понервозни, отежнувајќи си да се опуштите.

15. Не се прејадувајте – Бидејќи времето станува потопло, ни треба помалку енергија, затоа е важно да го намалиме количеството оброци и да го дистрибуираме внесувањето храна преку пет мали оброци, наместо на еден или два големи оброка.

16. Слушајте музика повеќе – Музиката го изострува менталниот фокус и го крева расположението.

17. Користете мириси – есенцијалните масла од цимет, бор и рузмарин најдобро делуваат против замор и ја подобруваат концентрацијата на мандарина, но секој пријатен мирис крева енергија.

18. Ослободете се од натрупаните задачи – Веќе споменавме дека стресот е најголем придонесувач на заморот, а многу недовршени работи создаваат постојан притисок и стрес.

19. Бидете љубезни и благодарни – Ако сте под стрес, тешко е да запомните колку го цените здравјето, семејството, панталоните купени на продажба или слично. Фокусирајте се на позитивното.

20. Дишете – Кислородот е многу важен за вашата енергија и моќ на мозокот. Дишете длабоко и со полни бели дробови.

Прегледи:
69
Објавено на:
03.03.2021