Категории

Откриена тајната на ВЕЧНАТА МЛАДОСТ – Како да ја постигнете

Жените се навикнати да гледаат на младоста низ призмата на изгледот – згодна фигура, сјајна коса, беспрекорна кожа без брчки.За тоа време поради некоја причина забораваат дека младоста не е најважна работа во животот и дека ниту еден пластичен хирург нема да им се врати вашата љубопитност, желба за живот и среќа, ако веќе ја немате во себе.

Со текот на годините жените се сигурни дека веќе знаат се, виделе и пробале се и на некој начин се предаваат, мислат дека се е готово и дека веќе ништо нема смисла. Но, тоа не е така. Зарем не би сакале да пробате нешто сосема поинакво? На пример, одете некаде каде што никогаш претходно не сте биле, пробајте ново егзотично јадење, научете да танцувате танго…? Дури и ако сте доживеале многу, секогаш ќе ве чекаат милион нови работи!

Размислете за пет работи што би сакале да ги научите – изберете една од нив, која не бара големи трошоци, прекумерен труд и време и започнете! Нека биде нешто едноставно, а сепак корисно, кое ќе ви го подобри расположението, позитивно ќе влијае на вашето здравје, ќе го поминува времето креативно – секојдневна прошетка во блиската шума или парк, пливање во затворен базен, јога, пилатес, јазичен курс, танцување или народна игра, креативна работилница…

Има многу што можете да направите! Споделете ги вашите намери со пријателите и семејството за да имате поголеми шанси да ги постигнете. Не застанувај тука. Научете, експериментирајте, обидете се. Важно е да не седите само дома. Ако не ви се допаѓа, повелете!

Љубовта е исто така неопходна компонента за еликсирот на вечната младост. И не се работи само за спротивниот пол. Ако немате партнер, тоа не значи дека нема љубов во вашиот живот. Сакате деца, внуци, пријатели, домашни миленици. Подарете ја вашата љубов на другите, а за возврат ќе добиете огромна количина на позитивни емоции. Кога жената сака, таа сјае одвнатре, привлекувајќи ги луѓето кон себе, вклучително и мажите. Подарувајќи љубов на блиските, ја откривате вистинската дарежливост на вашата душа. А дарежливоста е знак на младост!

Ако бројот на вашите пријатели се намалува со текот на годините, обидете се да запознаете нови луѓе – одете на културни настани, таму секогаш ќе сретнете интересна личност која дошла сама на изложбата, да гледа претстава или да промовира книга. Отворете ја вратата на вашата душа за другите луѓе кои ќе донесат возбудливи авантури во вашиот свет.

Ако немате, најдете хоби, нешто убаво и креативно што ќе ви го привлече вниманието и ќе ви го подобри животот – купете платно и сликајте, дури и ако мислите дека немате талент, научете да капчиња, плетете или везете, правете накит, правете декупаж, крпеница… Ако сепак успеете да заработите пари од тоа и хобито да го претворите во работа, одлично, ако не, не е важно. Парите не се цел туку вашата радост и среќа. Изработените предмети подарете им ги на драги луѓе и разубавете им го денот.

Запомнете – годините се само бројка. Наоѓајќи душевен мир, правејќи работи кои носат радост, ќе заборавите колку години имате. Позитивна енергија, сјај во очите и насмевка се тајните на вечната младост.

Прегледи:
187
Објавено на:
27.11.2021