Категории

Ова е најдобриот овошен коктел кој дава енергија за целиот ден (РЕЦЕПТ)

Вкусниот коктел од мента и сок од грејпфрут е еден од најдобрите начини да го зајакнете своето тело на брз начин и да си обезбедите енергија за целиот ден.

Состојки:

– 6-8 листови свежа мента

– 1 црвен грејпфрут

– 2 раце замрзнати јагоди

– 1 парче свеж ѓумбир

– 1 лажичка ванилин шеќер

– 200 гр вода

Подготовка:

1. Темелно измијте го грејпфрутот и јагодите.

2. Исецкајте ги јагодите, грејпфрутот и ѓумбирот на парчиња.

3. Помешајте ги сите состојки во блендер.

4. На крај, кога ќе ги измешате сите состоји и ќе добиете хомогена смеса, додадете свежа мента.

Црвениот грејп е одличен извор на витамин Ц и добар извор на бета каротен, борецот против многу болести. Го намалува холестеролот и е полн со фитохемикали како флавоноид супстанца која помага во превенцијата на многу оштетувања на организмот и при лечењето на рак.