Ова е најпребаруваната личност на „Гугл“ за 2018 година

Најпопуларниот интернет пребарувач Гугл ја објави статстиката за поимите кои најјмногу се „гуглале“ оваа година. На глобално ниво, најпребаруваната личност оваа година била војвотката од Сасекс Меган Маркл. Сопругата на принцот Хари е најпребаруваниот поим во светот, но и во Велика Британија и неколку земји во Комонвелтот.

Причина за тоа, секако, е свадбата на Меган и принцот Хари. Парот ја објави веридбата на крајот на изминатата година, а се венчаа на 19. мај оваа година. Актерката која не беше планетарно популарна стана најпопуларна жена на светот кога е објавено дека ќе сане прва војвотка од Сасекс.

На светската листа на Гугл, позади Меган се наоѓаат и Деми Ловато, Силвестер Сталоне, Логан Пол и Клои Кардашијан.
Коментари

[fbcomments]