Категории

Ова овошје го намалува стресот и го смирува нервниот систем: Дознајте кое овошје го активира хормонот на задоволство

Совршена е за ужина, слатки и овошни салати, а еве кое овошје помага да се смири нервниот систем и да се спречи стресот!

Покрај нивниот пријатен вкус, бананите имаат многу лековити својства и имаат моќ да ги ублажат симптомите на многу заболувања. Богати се со хранливи материи, витамини А, Б6 и Ц и ги содржат минералите фосфор, манган, магнезиум, калиум и фолна киселина. Поради поголемата количина на витамин Б, тие имаат корисен ефект врз нервниот систем. Тие ја ублажуваат состојбата на депресија и имаат релаксирачки ефект, бидејќи протеините за време на варењето доведуваат до производство на серотонин, хормон за задоволство. Кората многумина ја користат за да ја смират кожата од убоди или иритации.

 

Сушените банани се исто така исклучително корисни бидејќи го забрзуваат метаболизмот, произведуваат хемоглобин, ја зголемуваат јачината на мускулите и елиминираат запек. За време на сушењето, тие само ја губат течноста и помали количини на витамини А и Ц, но затоа другите материи се дури и повеќе концентрирани отколку кај свежите банани.

Прегледи:
87
Објавено на:
02.12.2019