Категории

Ова се најинтелигентните познати личности во Холивуд

Иако постојат предрасуди за ѕвездите од Холивуд дека се површни и опседнати со слава и пари, некои ѕвезди се натпросечно интелигентни, а наместо академска кариера се посветиле на уметноста.

Лиса Кудроу

Актерката се прослави со улогата во „Пријатели“ каде што ја глумеше Фиби. Приватно, Лиса (54) е далеку од својот лик. Нејзиниот коефициент на интелигенција наводно изнесува 150, а дипломирала биологија. Кудроу сакала да се посвети на истражувањето на главоболки, како и нејзиниот татко. Но, по 8 годишно работење со него, потполно се посветила на актерството. Таа е потпишана и како соработник на едно истражување за облиците на силни главоболки од кои често патат левичарите.

Синди Крафорд

Осумдесеттите и деведесеттите оваа манекенка беше најпопуларниот супермодел во светот. Манекенството го избрала наспроти хемиското инженерство, кое го студирала. Коефициентот на Синди изнесува 154. Таа и денес се појавува на страниците на познатите списанија и е заштитно лице на познати козметички брендови.

Шакира

Славната Колумбијка, која се прослави во 2001 година, магазинот Форбс ја прогласи за една од највлијателните жени во светот. Таа уште од почетокот на својата кариера ги пишува сопствените песни на англиски и шпански јазик. Знае да зборува и француски, италијански, каталонски и арапски. Вљубеник е во културата и историјата. Во својата родна Колумбија финансирала изградба на две училишта. Нејзиниот коефициент изнесува 140.

Квентин Тарантино

Режисерот тврди дека неговиот коефициент на интелигенција е 160, еднаков со оној на Ајнштајн. Тарантино (54) се отпишал од училиште на 15 годишна возраст и го посветил животот на филмовите. Како вработен во видеотека ги пишувал своите први сценарија.

Шерон Стоун

Една од најубавите актерки во Холивуд, на чија сцена со прекрстувањето на нозете многумина сеуште се сеќаваат, исто така е една од најинтелигентните актерки. Коефициентот на интелигенција на актерката изнесува 154. Наводно таа била многу надарено дете – второто одделение го запишала со само 5 години. Кога имала 17 години завршила средно училиште.

Ештон Качер

Многу се изненадени од коефициентот на интелигенција на актерот  на чиј шарм паднаа актерки као што се Деми Мур и Мила Кунис. Неговиот коефициент на интелегенција изнесува дури 160. Тој планирла да заврши биохемија, но сепак го маѓепсал светот на модата и се откажал од факултетот. Позната е приказната дека неговиот мотив бил да пронајде лек за својот брат близнак Мајкл и неговите проблеми со срцето.