Чек дис аут
Search

Оваа манекенка за 30 денови се ослободила од акните со природен лек (ВИДЕО)

Американската манекенка Бриана Лопез го исчистила своето лице од акните со помош на природни, лековити производи. Таа на својот Инстаграм профил објавила фотографии пред и после, како и комплетната метода која ја применувала во текот на целиот месец.

Наместо скапи и болни козметички третмани, Бриана решила да се обиде на природен начин да ја исчисти кожата од акни. Како што кажува, за 30 денови успеала да го исчисти своето лице, а резултатите се навистина фантастични.

Тоа беше навистина тежок период за мене. Понекогаш се заклучував во соба бидејќи не сакав да видам никого, дури ни моите родители“, вели Бриана.

{{ I didn’t expect this many people to respond to this post. I want to help everyone asking what I use and I will make a short video later today explaining what i do. I have a final in like an hour so I’m just tying to study right now. My skin isn’t perfect. But it has come along way and I want to share the progress with everyone}} I just wanted to make a little post about skin because I’ve struggled with mine so much, and i really feel like I need to stop pretending like i haven’t. Especially in the industry I am trying to get into, it can be very deceiving about body image and skin. This is my skin at its worst on the lefts and now on the right. This was a hard time and I was very bothered by it. Didn’t want to leave my room or even have my own parents look at me. I still have scarring left which I am working with a doctor to fix because to be a model you basically need to be “perfect”. Which no one is and I am not claiming to be perfect at all. There are worse things that can happen to you in life than acne. But getting acne takes a really big toll on your life. I’m willing to answer any questions anyone might have. Just needed to get this out there because it is apart of who I am and my story. ( this was really hard to do so please don’t say anything mean 🙃)

A post shared by Brianna Lopez (@briannagabrielaa) on


Таа открила како изгледала целосната процедура на лечење, а ние ви ја пренесува во целост.

Чистење со масло

Првиот чекор а нега на кожата на лицето е чистењето. Бриана користела масло од јојоба, а на кожата го нанесувала со нежни движења, како блага масажа. Маслото се отстранува со топол пешкир или ракавица за вадење шминка. Своето лице го чистела два пати во текот на денот.

Маска за лице

По чистењето следи ставањето на маска. Бриана користела 2 лажички мед измешани со цимет и куркума (по половина лажичка од двете состојки). Маската на лице ја држела околу еден час.

Понекогаш користела и маска на база на глина, бидејќи и оваа маска има смирувачко дејство на кожата. Маската ја користела оние денови кога планирала да се шминка и да става пудра.


Хидратација

Следниот чекор е хидратација. Таа користела серум кој се добива од шипка и масло од морков, а во него додавала неколку капки масло од лаванда. Го нанесувала на влажна кожа.

Борба со лузни

За да ја ублажи видливоста на лузните, Бриана пред спиење нанесувала масло директно на акните и лузните. Ова го правела секоја вечер без исклучоци.

Quick Bali selfie 💚🥝🐢

A post shared by Brianna Lopez (@briannagabrielaa) on


Билни суплементи

Последниот чекор, но еднакво важен, е користењето на билните суплементи: куркума, морски алги, буково дрво. Таа вели дека најпрово треба да направите алерго тест и да се консултирате со доктор, па потоа да ги нанесувате овие состојки.

По една недела користење на исклучиво природни состојки таа веќе забележувала одредена разлика. По два месеци и тенот добил изедначена боја и сјај.
Коментари

[fbcomments]