Категории

Овие градови ја имаат најдобрата храна во светот

ТripAdvisor објави годишна листа на градови со најдобра локална храна. Листата беше составена од коментарите на читателите.

Според нивниот избор, градот со најдобра храна е Рим. Читателите највисоки оценки им дадоа на локалните слаткарници.

На второ место е Фиренца. Туристите се воодушевени од селата околу Фиренца, каде што учат да подготвуваат пица и сладолед.

Париз се најде на третото место од оваа листа, а туристите најмногу ги интересира туристичката тура “вкусот на Монмартр“. Барселона се најде на четвртото место, по што следеа Њу Орлеанс и Њујорк.

На седмото место е Венеција, идеален град за љубители на вино, морска храна и тестенини.

Мадрид се наоѓа на осмото место на оваа листа, поради пазарот Mercado de San Migue, кој стана незаборавна гастрономска дестинација во градот.

На деветтото место е Токио, а на десетото Бангкок, град кој туристите го избираат поради тајландската улична храна.