Овошна јогурт торта: Сочна и кремаста магија на вкусoви што сите ќе ја обожавате!

Овој рецепт е едноставен, брз за подготовка, а целото семејство ќе го јаде со задоволство

Состојки за бисквит:

 • 3 јајца
 • 3 лажици шеќер
 • 3 лажици брашно
 • 3 лажици масло
 • малку прашок за пециво

 

Состојки за крем:

 • 3 цврсти јогурти
 • 3 шлага (или 1/2 л. слатка павлака)
 • 3 желатина
 • 200 гр. шеќер во прав
 • овошје (по избор)

Подготовка:

 • Испечете бисквит од горенаведените состојки.
 • За кремот во еднен сад изматете шлаг, а во друг измешајте 2 јогурти и 200 гр шеќер, а во трет ставете 1 јогурт и 3 желатина кои ќе ги измешате малку.
 • Ставете го јогуртот и желатинот на шпоретот и мешајте.
 • Веднаш штом ќе зоврие, тргнете го од огин и додадете го шлагот, 2 јогурти, шеќерот и овошјето.
 • Истурете го сето ова во предходно подготвен калап.
 • Ставете ја тортата во ладилник додека не се стегне убаво.Коментари

[fbcomments]