Категории

Паметни решенија како да го направите дневниот престој полесен за чистење

Ние обично ги дизајнираме и украсуваме нашите домови за да одговараат на нашето чувство за стил – и тогаш овие избори за декор ги диктираат нашите рутини за чистење. Ние ги чистиме отворените полици еднаш неделно и бришеме мермерна плоча секој ден.

Но, што ако процесот беше обратен? Што ако ги дизајниравме нашите домови за да бидат што е можно полесни за чистење? Ако вашата цел е куќа со минимално одржување, за што е потребно многу малку време поминато во чистење, еве го изборот на декор.

Одлучете се за поткачен мебел
Кога купувате софи, постелнини, странични маси и други видови мебел, побарајте ги подигнатите (кои стојат на нозе). Уште подобро: ормани кои се закачуваат директно на theидот и левитираат. На овој начин ќе можете лесно да вакуумирате или да метете под нив. Исто така, секогаш можете да инвестирате во роботска правосмукалка што може да го направи целото чистење за вас.

Изберете ја вистинската завршница во боја
Ако имате неуредни миленичиња или мали деца кои веројатно ќе остават валкани отпечатоци и траги од боички на wallsидовите, избегнувајте мат боја. Наместо тоа, одберете го најмазниот, најсветлиот финиш на бојата што ќе изгледа добро – обично јајце-школка за идовите и полу-сјај за облогата. Нечистотијата и нечистотијата можат полесно да се избришат на овие сјајни површини.

Изберете траен мебел
Кога барате тросед што е лесен за чистење, тапацирот ја игра најважната работа. Кожен мебел е најлесен за чистење, ако е мазен тип на кожа.
Ако преферирате софи од ткаенина, побарајте такви што можете да ги лекувате со третмани против дамки. Во спротивно, изберете покривка што лесно ќе се прицврсти на софата, така што ќе можете да го фрлите капакот во машината за перење секогаш кога ќе треба освежување. Имајте на ум дека потемните бои подобро ќе ги сокријат дамките, но можеби и не се најдобрата опција ако имате милениче со бело крзно.

Прескокнете ги отворените полици
Елегантно дизајнираните полици изгледаат завидно на Инстаграм, но во реалноста тие бараат многу дополнително чистење. За побрза рутина за чистење, држете се до стаклените ормари за да ги покажете вашите омилени предмети додека ги чувате од прашина.

Прегледи:
67
Објавено на:
15.07.2021