Категории

Пеглање на облека без пегла – Трикови кои ќе ве спасат на одмор

Пеглањето е една од најомразените домашни работи, особено во лето – никој не сака да ја вклучува пеглата кога надвор е „петстотини“ степени. Од друга страна, ниту еден стајлинг не изгледа убаво кога сте стуткани, па што правите?

Постојат неколку трикови како да ја испеглате облеката без пегла, но имајте на ум дека некои не се многу практични и применливи за целосна машина за облека, но тие се кога вашата маица или фустан што сакате да го облечете не се пеглаат. .

„Пеглање“ во машина за сушење
Кога, на пример, маицата и панталоните или фустанот или здолништето ви се стуткани, доволно е облеката малку да ја испрскате со вода, да ја одржите влажна, а потоа да ја ставите во машина за сушење. Вклучете ја машината на висока температура пет до десет минути и гардеробата е подготвена за облекување!

Исправување на облеката со фен за коса
Кога имате неколку мали набори на облеката и мразите да ја вклучувате пеглата, истегнете ја даската за пеглање, фен може да ви биде од помош. Попрскајте малку вода на стутканиот дел од облеката, а потоа исушете ја со фен, повремено пеглајќи ја облеката со рака, за да ги поправите наборите.

Само внимавајте фенот да не е предолго насочен кон облеката, за да не се испржи материјалот.

Пеглање со преса за коса
Пегла може да се користи и за облека, особено ако само дел од вас е збрчкан – на пример, јака или ракав. Но, пред да го направите тоа, исчистете ја пресата за коса со медицински алкохол, дури и ако изгледа чиста. Потоа внимавајте на температурата, не ја зголемувајте премногу ако со неа на пример ќе пеглате свилена облека.

Пеглање на пареа
Убијте две муви со еден удар и закачете ја стутканата облека на прстот, а потоа доведете ги во бањата додека се туширате. Ставете го некаде каде што водата нема да прска, а потоа уживајте во туширањето или само оставете ја топлата вода да тече десет минути. Пареата ќе ви ја исправи облеката и ќе бидете спремни за движење!

Домашен спреј за исправување на облеката
Измешајте шолја вода, најдобро зовриена, со лажичка омекнувач. Можете исто така да додадете една лажичка медицински алкохол за течноста да испари побрзо. Протресете сè, а потоа испрскајте ја облеката закачена на прстот и наскоро ќе биде исправена.

Исто така, на ист начин може да ви помогне и спреј со бел оцет и вода во сооднос еден до три. За да го избегнете мирисот на оцет, на овие состојки можете да додадете неколку капки есенцијално масло по ваш избор, но внимавајте да не претерате за да нема дамки од масло на вашата облека.

Прегледи:
180
Објавено на:
21.06.2022