Пеперминт бонбоните задолжително треба да се консумираат во зимските денови: Ова се здравствените придобивки од нив!

Маслото од пеперминт најчесто се користи како арома во разни видови на бонбони, вклучувајќи ги минт бонбоните, стапчињата од пеперминт, како и во комбинација со чоколадо.

Древните Египќани го користеле пеперминтот како лек кој е одгледуван како есенцијално масло уште од далечната 1700  година, а денес Соединетите Американски Држави обезбедуваат 75 проценти од свежиот пеперминт во светот. Маслото од пеперминт содржи ментол, особено значајна супстанција во фармацијата која има повеќе здравствени придобивки.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Јаке – витамински бонбони (@jake.vitamincandy) on

Многумина не се запознаени со сите придобивки од минт бонбоните, но затоа отсега Jake mints Peppermint бонбоните се достапни и кај нас за да го намалат влијанието на загадениот воздух и да ви помогнат на едноставен начин да го зајакнете имунитетот преку целата година. Наспроти здравствените придобивки, новиот вкус на Jake витаминските бонбони ќе ве освои поради острата и неодолива арома и ќе посакате секојдневно да ги консумирате.

Го регулираат варењето и спречуваат гасови

Jake минт бонбоните популарно се консумираат по вечерата не само поради вкусот, туку и поради фактот дека доколку консумирате пеперминт по оброкот, може да ги намалите гасовите и ќе ви помогне при варењето на храната.

Ментолот кој се наоѓа во пеперминтот го лади организмот и ги олеснува болките во стомакот, па затоа пеперминт бонбоните можат да го смират вашиот вознемирен стомак. Исто така, минт бонбоните се користат и при лекување на морска болест, бидејќи го вкочануваат ѕидот на желудникот и го ублажуваат гадењето и мачнините во стомакот. 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Јаке – витамински бонбони (@jake.vitamincandy) on

Прочистување на респираторниот систем

Ментолот во чајот од пеперминт и Jake минт бонбоните го зголемува производството на плунка, што доведува до голтање и запирање на рефлексот кој предизвикува кашлица. Ментолот, исто така, може да дејствува како моќно средство за деконтаминација прочистувајќи го дишните патишта и притоа олеснувајќи го дишењето. Земајќи ја в предвид загаденоста на воздухот која не можеме да ја избегнеме особено во зимскиот период, минт бонбоните се од особено значење за целиот респираторен систем, прочистувајќи ги дишните патишта.

Намалување на болката

Jake минт бонбоните може се користат и за намалување на болка. Влијаат врз нервите кои реагираат на болка ја ублажуваат иритирачка кашлица, но и болките во мускулите. Ментолот во бонбоните предизвикува ладење во усната шуплина, бидејќи ги стимулира нервите кои реагираат на ниската температура, па затоа бонбоните од пеперминт ја смируваат непријатната болка во грлото.

Ослободување од напнатост и тензија

Пеперминтот е благотворна билка која содржи својства кои помагаат во смирување на грчевите во мускулите или стомакот. Jake пеперминт бонбоните не само што имаат одличен вкус, туку и релаксираат, ослободуваат од напнатост и тензија.

Добропознатите Jake витамински бонбони може да ги најдете во маркетите, бензинските и аптеките низ цела Македонија. Започнете ја новата година со здрави навики, свежина и Jake минт бонбоните со вас во секој период од денот!
Коментари

[fbcomments]