Категории

Пилатес и исхрана: Што треба да јадете за да постигнете најдобри резултати?

Пилатес е дисциплина во вежбањето чија цел е зајакнување на мускулите преку динамични и флексибилни движења. Движењата при вежбањето пилатес го таргетираат јадрото, иако вежбите функционираат и на сите делови од телото. Пилатесот е метод на вежбање кој го активира целото тело, а за возврат ќе ви помогне да ги извршувате сите ваши активности на подобар начин.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PowerHousePilates (@powerhousepilates.mk) on


Ако тренирате пилатес, веќе сте на добар пат кон здрав живот. Но, исхраната која се јаде пред и по пилатес и нејзиниот вид, се многу важен фактор во создавање на тонираното тело кое го посакувате. Тимот на PowerHouse Pilates ви открива кои видови на храна треба да ги јадете пред и по тренингот во некое од нивните пилатес студија кои се наоѓаат во Дебар Маало, Кисела Вода и Аеродром.

Јадење пред пилатес тренинг

Бидејќи во пилатесот големо внимание се посветува на стомачните мускули, добро е да се има релативно празен стомак пред самиот тренинг. Најдобро е да јадете еден или два часа пред тренингот, и тоа да е нешто лесно, но истовремено и нешто што ќе ви даде доволно енергија да тренирате.

Примери за лесни оброци за пред тренинг:

  • Протеински шејк
  • Јогурт со овошје или житарици
  • Путер од кикирики врз ‘ржан леб или врз овошје

Примање течности пред и за време на пилатес тренинг

Испијте голема чаша вода 90-60 минути пред тренингот, и имајте шише со вода при рака за време на тренингот.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PowerHousePilates (@powerhousepilates.mk) on


Јадење по пилатес тренинг

Веднаш по тренингот, треба да се осигурате дека телото ќе има доволно хранливи материи за да може да ги зацврсти вашите мускули и да ви ја врати енергијата. Земете уште едно протеинско смуди по тренингот или некоја ситна храна која содржи јаглехидрати и протеини.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PowerHousePilates (@powerhousepilates.mk) on


Генералната исхрана помеѓу тренинзи, зависи од тоа дали сакате да ослабнете или едноставно тренирате бидејќи е здраво. Користете го целото слободно време да се посветите на себе вежбајќи во PowerHouse Pilates во комбинација со здравата исхрана и уживајте во резултатите!