Категории

Пилатес и исхрана: Ви претставуваме неколку рецепти со чија помош ќе постигнете подобри резултати

Пилатесот иако претставува еден од најефикасните начини да го доведете телото до совршенство, сепак резултатите не можат да бидат целосни без правилна исхрана. Исхраната е дури 70% од добриот изглед и здравјето. Оптималното внесување на протеини, јаглехидрати и маснотии се неопходни за постигнување добри резултати, а како изгледа дел од менито на девојките од PowerHouse Pilates ви претставуваме во продолжение:

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PowerHousePilates (@powerhousepilates.mk) on


1. Јајца на око во форма на цветови

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PowerHousePilates (@powerhousepilates.mk) on


Состојки:

 • 1 голема пиперка (или 4 во различни бои)
 • 1 лажица масло растително масло
 • 4 големи јајца
 • Сецкан магдонос, за гарнир

2. Мафини со спанаќ и пршута

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PowerHousePilates (@powerhousepilates.mk) on


Состојки:

 • 6 големи јајца
 • 1/2 шолја млеко
 • 3/4 шолја дробено козјо сирење
 • 150 гр. исечкан спанаќ
 • 1/шолја печена црвена пиперка исечкана на коцки
 • 60 гр. пршута

3. Овесна каша со банана

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PowerHousePilates (@powerhousepilates.mk) on


Состојки:

 • 1/2 шолја млеко или вода
 • 1 шолја овес
 • 1/2 исечкана банана
 • 2 лажици сечкани ореви
 • 1 лажица сечкано чоколадо
 • Шарени зрнца за декорација
 • 1 цреша

4. Фритата со сладок компир и брокула

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PowerHousePilates (@powerhousepilates.mk) on


Состојки:

 • 6 големи јајца
 • 1 лажичка сол
 • 1/2 лажичка свежо мелен пипер
 • 2 слатки компири
 • 2 лажици маслиново масло
 • 2 брокули
 • 1/2 мал црвен кромид
 • чешне лук
 • 3 мл. козјо сирење

5. Веге бурито

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PowerHousePilates (@powerhousepilates.mk) on


Состојки:

 • 4 листови блитва
 • 4 лажици сварена хељда
 • 4 лажици хумус
 • 1 авокадо
 • 1 домат
 • 20 ливчиња босилек

 

View this post on Instagram

 

A post shared by PowerHousePilates (@powerhousepilates.mk) on


Хранете се здраво и вежбајте со PowerHouse Pilates. Наскоро, повторно се гледаме во добропознатите студија на овој пилатес центар во Дебар Маало, Аеродром и Кисела Вода. Грижете се за своето тело и психофизичката состојба на вашиот организам!