Категории

Пилешко во вкусен сос: Ручек готов за 30 минути! (РЕЦЕПТ)

Овој рецепт кој се приготвува бргу е идеален за неочекувани гости.

Состојки:

 • околу 300 до 400 гр пилешко бело месо
 • 50 гр стопен маргарин
 • 5 лажички павлака
 • 1 лажичка презла
 • 3 чешниња лук / може и повеќе ако сакате
 • варен компир
 • вегета
 •  сол
 • бибер или некој зачин по желба

Подготовка:

 • Пилешкото бело месо исечете го на шницли
 • Посолете го со вегета или сол
 • Погрижете се добро да впие. По желба може да ставите и бибер за поубав вкус
 • На дното од плехот наредете ги компирите кои претходно сте ги излупиле и исечкале
 • Потоа посолете ги или зачинете ги со вегета
 • Одозгора наредете го белото месо кое претходно сте го потопиле во стопениот маргарин
 • Потоа павлаката ставете ја во еден сад и во неа ставете презла и вегета, бибер и лук. Промешајте ја смесата и ставете ја на пилешкото
 • Кога ќе ја истрошите павлаката размачкајте ја и јадењето е подготвено за печење
 • На почеток ставете фолија за да не се запече
 • Печете околу 30 минути
 • Пред крај на печењето тргнете ја фолијата малку да се запече.
Прегледи:
686
Објавено на:
04.02.2019