Категории

Пилинг за кожата на главата кој дава густина и волумен на косата

Колку и да е важно да ја одржувате вашата коса здрава и негувана, исто толку е важно да обрнете внимание на вашиот скалп и да правите редовен пилинг за да ја направите вашата коса поздрава.

Пилингот ги отстранува мртвите клетки на кожата, косата добива волумен и има стимулирачки ефект врз нејзиниот раст. Некои козметички брендови нудат производи два во едно-на пример, шампони со морска сол.

Сепак, генијалните експерти за убавина смислија начин како секој шампон да биде одличен пилинг за скалпот. За да го постигнете ова, само додадете обичен шеќер во шампонот и само една лажица. Измешајте го шеќерот со шампонот на дланките и нанесете го на коренот на косата, создадете пена, измијте со вода и нанесете го омилениот регенератор за коса.

Застапниците на овој метод тврдат дека овој начин на миење на косата е вистински „спа третман“. Во исто време, косата станува помека и обемна, а хранливите материи од балсамот влијаат на влакната на косата многу поефикасно.