Категории

Почина актерката Кончата Ферел, која ja глумеше Берта во американскиот ситком ,,Two and a half men”

Актерката Кончата Ферел, која глумеше во американскиот ситком ,,Two and a half men” (Два и пол мажи), почина на 77-годишна возраст.

Ферел во текот на 12-годишното шоу играше како чистачката Берта, појавувајќи се покрај Чарли Шин, а подоцна и Ештон Качер.

Таа почина во понеделникот во Калифорнија по компликации од срцев удар.

 

Шин и оддаде почит, опишувајќи ја покојната ко-ѕвезда како „апсолутна душичка, врвен професионалец, вистински пријател и шокантна и болна загуба“.

Тој напиша: „Берта, твоето домаќинско работење беше осомничено, а чувањето на луѓето беше совршено“.

Ферел, која на своите другари беше позната како Чати, заработи две номинации за ЕМИ за нејзината улога во серијата, за хедонистичкиот писател на џингли Чарли Харпер, неговиот воодушевен брат Алан и синот на Алан, Џејк.

Како и Шин, таа глумеше во серијата и со Џон Крајер(Алан) и Ангус Т. Џонс(Џејк). Крајер се сети за прв пат кога ја запозна. „Таа беше прекрасна личност, грубата надворешност на Берта беше изум на писателите. Топлината и ранливоста на Чети беа нејзините вистински предности. Плачам за жената што ќе ми недостига, и радоста што им ја донесе на многумина.“, објави на Твитер.

 

Тажни сме за загубата на Кончата Ферел и благодарни сме за годините што ни мамеше насмевки на лицата како Берта, која ќе живее засекогаш во нашите сеќавања.

Погледнете дел од снимањата на хит серијата ,,Two and a half men”.

 

 

Прегледи:
628
Објавено на:
14.10.2020